RAT

Vreme vanredno izdanje broj 8, 1. maj 1999.

 

Poslednja vest:

Dogovor Milutinović-Rugova

02-2.gif (7476 bytes)Predsednik Srbije Milan Milutinović i predsednik Demokratskog saveza Kosova Ibrahim Rugova potpisali su u sredu 28. aprila u Prištini zajedničku izjavu u kojoj su konstatovali da razgovori o mirnom i političkom rešenju za Kosovo i Metohiju treba da budu "direktni, uz ravnopravno učešće svih nacionalnih zajednica na Kosovu i Metohiji", prenosi Radio Beograd.

Milutinović je rekao da se sa Rugovom "sporazumeo o zajedničkoj izjavi" u kojoj se navodi da je potrebno da se odmah obnove i intenziviraju zajednički razgovori između Vlade Srbije i lidera političkih partija Albanaca na Kosovu i Metohiji o političkom sporazumu, kojim se Kosmetu daje široka samouprava uz puno poštovanje svih građana i nacionalnih zajednica, kao i suvereniteta i teritorijalne celovitosti Srbije i Jugoslavije.

Radio je preneo i izjavu Ibrahima Rugove koji je ocenio da će u daljim razgovorima sa predstavnicima vlasti Srbije i SRJ biti pronađen izlaz iz sadašnje situacije i rešenje za Kosovo. Rugova je rekao da je značajno što su obe strane imale poverenje i naglasio da će ubuduće međusobno više sarađivati u cilju da se što pre "stvore institucije Kosova".

Zajednička izjava Milutinovića i Rugove

02-1.gif (13982 bytes)Predsednik Srbije Milan Milutinović i lider Demokratskog saveza Kosova nakon razgovora u Prištini izdali su zajedničku izjavu koja ima četiri tačke:

1. Potrebno je da se odmah obnove i intenziviraju započeti razgovori između Vlade Republike Srbije i političkih lidera političkih partija Albanaca na Kosovu i Metohiji o političkom sporazumu, kojim se Kosmetu daje široka samouprava, uz puno poštovanje razvnopravnosti svih građana i svih nacionalnih zajednica, suvereniteta i teritorijalne celovitosti Srbije i Jugoslavije. Konstatovano je da ovakav pristup predstavlja osnovu za trajno i pravedno rešenje problema na Kosmetu.

2. Obostrano je zaključeno da razgovori treba da budu direktni, uz ravnopravno učešće svih nacionalnih zajednica koje žive na Kosovu i Metohiji, što je preduslov da se postignu prihvatljiva rešenja za sve koji žive na Kosovu i Metohiji. Direktni razgovori treba da budu potvrda jačanja međusobnog poverenja kao bitnog uslova za izlazak iz sadašnje situacije.

3. Na osnovu obostrane saglasnosti, razgovorima, u svojstvu gosta, mogu da prisustvuju predstavnici međunarodne zajednice.

4. Postignuta je saglasnost o neophodnosti skorog formiranja, u promenjenim uslovima, Privremenog izvršnog veća Kosova i Metohije, koje bi vršilo funkciju privremene vlade do konstituisanja organa na bazi Osnovnog akta o samoupravi na Kosovu i Metohiji. Sastav Privremenog izvršnog veća i njegova unutrašnja organizacija, posebno utvrđivanje nove resorne podele organa uprave, treba da uvažava sadašnje probleme na Kosovu i Metohiji

 

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)