Svet

Vreme broj 515, 16. novembar 2000.

Izbori u Bosni i Hercegovini

Federacija BiH
Antidejtonska strujanja

Međunarodna zajednica trenutno razmatra sankcije protiv Jelavića i HDZ-a, mada će povlačenje bilo kakvih poteza protiv ove stranke biti osjetljivo, zbog njenog velikog uspjeha na izborima

Na osnovu gotovo pola prebrojanih glasova u Federaciji BiH najveće povjerenje birača dobile su Stranka demokratske akcije (SDA) i Hrvatska demokratska zajednica (HDZ), inače i do sada vladajuće partije. Slijede ih Socijal-demokratska partija (SDP) i Stranka za BiH, dok će sve ostale partije, na osnovu dobijenih glasova, igrati minornu ulogu. Ukoliko SDA i Stranka za BiH uđu u koaliciju, u federalnom parlamentu će imati većinu. S obzirom na to da je riječ o srodnim nacionalnim partijama, koje su nekada i bile u koaliciji, može se očekivati njihovo postizborno kolaboriranje. Dakako, zbog nacionalnog pariteta vlast neće moći formirati bez HDZ-a, tako da se već sada može konstatovati da i ovogodišnji opšti izbori neće donijeti nikakvu promjenu. Praktično, SDA i Stranka za BiH popravile su rezultate od lokalnih izbora i ponovo preotele dio glasača Socijaldemokratska partija (SDP), koja je na lokalnim izborima ovog proljeća osvojila vlast u gotovo svim većim centrima bošnjačkog dijela Federacije BiH nije prošla onako kako je očekivala.  Za SDP je posebno šokantan podatak da neće imati očekivanih 50 odsto glasova u Sarajevskom kantonu. Naime, na osnovu obrađenih oko 50 odsto listića, ova partija ima 43 odsto dobijenih glasova u sarajevskim opštinama. Trenutno SDP vodi u Tuzlanskom i Goraždanskom kantonu, mada je najavljivana pobjeda čak u pet kantona.

Porast povjerenja birača ima i HDZ, koji je dobio više od 70 odsto glasova Hrvata. Po istraživanju Nacionalnog demokratskog instituta iz SAD, koji se jedini bavio istraživanjima javnog mnjenja u BiH, samo 40 odsto Hrvata bilo je spremno pokloniti povjerenje ovoj partiji. Međutim, i prije prethodnih izbora licitiralo se sa sličnim podacima, a HDZ je ostajao ubjedljivo u vrhu. Slično se dogodilo i ove godine, što je dokaz kako predizborna istraživanja u Bosni ni izbliza ne izražavaju pravo raspoloženje glasača. 

REFERENDUM: Zanimljivo je da su Hrvati uporedo sa glasanjem organizovali i referendum o ravnopravnosti Hrvata u BiH u kojem je bilo sadržano nekoliko zahtjeva koji bi ojačali nacionalnu ravnopravnost Hrvata u BiH. Jedan od zahtjeva u referendumskom pitanju, doduše indirektan, jeste i zalaganje za stvaranje trećeg hrvatskog entieta. Ovu izuzetno opasnu nakanu, jer znači jednostrano mijenjanje Dejtonskog sporazuma, odbacila je međunarodna zajednica, a referendum je proglašen neustavnim. No, i pored toga na njega je izašlo 70 odsto registrovanih Hrvata koji su se sa 98 odsto glasova izjasnili za funkcionalni i teritorijalni preustroj zemlje. Komentarišući ove rezultate, predsjednik HDZ-a Ante Jelavić, inače član državnog predsjedništva, rekao je da je od ovog trenutka "misija međunarodne zajednice u Bosni za bosanskohercegovačke Hrvate završena". Visoki predstavnik Volfgang Petrič je nakon ovoga Jelavića nazvao "jedinim političarem na vlasti na Balkanu, koji je protiv Dejtonskog sporazuma". Međunarodna zajednica trenutno razmatra sankcije protiv Jelavića i HDZ-a, mada će povlačenje bilo kakvih poteza protiv ove stranke biti osjetljivo, zbog njenog velikog uspjeha na izborima.

Neposredni povod za referendum Hrvata dala je odluka Privremene izborne komisije, koju praktički vodi OEBS, da će poslanike u Dom naroda Federacije BiH, gdje se odlučuje nacionalnim konsenzusom, ubuduće birati poslanici kantonalnih skupština. Tako će se napustiti dosadašnja izborna praksa da Hrvate biraju samo Hrvati, Bošnjake – Bošnjaci itd.  Na taj način, po mišljenju HDZ-a, može se desiti da u kantonima gdje su većina Bošnjaci za hrvatske poslanike u Domu naroda budu izabrani Hrvati koji neće štititi hrvatske interese. Čak je i Vlada Republike Hrvatske uložila demarš kod šefa misije OEBS-a u Sarajevu tražeći promjenu odluke. 

KONTRAPRODUKTIVNO PONAŠANJE: Za razliku od HDZ-a, koji se zalaže za promjenu "Dejtona" u smislu stvaranja još jednog entiteta, dijametralno suprotnu tendenciju ima Stranka za BiH Harisa Silajdžića, koja je ostvarila izuzetan, gotovo neočekivan uspjeh na ovim izborima. Haris Silajdžić, čas saveznik, čas protivnik Alije Izetbegovića, jedan je od najvećih protivnika Dejtonskog sporazuma, čiji je, inače, jedan od tvoraca. Zajedno sa svojom strankom on je pred izbore nastupao sa tezom "BiH bez entiteta", zalažući se za unitarnu državu, što ga je svrstalo među ekstremnije stranke. Međutim, sam problem nije u zalaganju za ukidanje entiteta, jer svako ima pravo na političke zahtjeve, već u činjenici da ni jednom jedinom riječju tokom kampanje nije spomenuto, kako to učiniti kada se tome protive sve partije u Republici Srpskoj. Upravo ta činjenica djeluje ratnohuškački, što je i te kako podiglo nacionalne tenzije u zemlji. Komentarišući ovakva zalaganja Stranke za BiH, šef misije OEBS u BiH Robert Beri rekao je da je Silajdžić svaki put kada je spomenuo Bosnu bez entieta, obezbjedio SDS-u u Republici Srpskoj dva odsto glasova.            

Ostanak na vlasti takozvanih nacionalnih stranaka u znatnoj mjeri je rezultat gotovo neukusne, a sada se pokazalo i kontraproduktivne pristrasnosti međunarodne zajednice prema SDP-u, Miloradu Dodiku i opozicionim hrvatskim partijama, ali i dokaz teških nacionalnih antagonizama u Bosni. Htjela ili ne, međunarodna zajednica će morati shvatiti da će "širenje straha od onih drugih", što su radile sve partije, i to bez izuzetka, u nacionalno podijeljenoj Bosni u kojoj su još svježe posljedice rata, još dugo imati odraza na izborne rezultate.

Radenko Udovičić

prethodni sadržaj naredni

vrh