Politika

Vreme broj 515, 16. novembar 2000.

Zatvorska psihologija
Nije teška robija već robijaši

"Uslovi u kojima žive zatvorenici nisu razlog za pobunu, oni su bili takvi i pre pet godina. Organizovana tortura stražara i zatvorskog osoblja takođe nije razlog, koliko ja znam, oni trpe torturu prvenstveno od drugih zatvorenika", kaže za "Vreme" Žikica Simić, psiholog u KPD "Bolnica" u kojoj su smešteni zatvorenici sa teškim psihičkim devijacijama

Erupcijom psihopatskog ponašanja, paljenjem zatvorskih objekata i arhiva zatvorenici su, iako možda instrumentalizovani, na ekstreman način ipak skrenuli pažnju javnosti na sebe. Zatvori su preslikači društvenog sistema, smatraju psiholozi, a pobuna zatvorenika bila je očekivana i mogla se predvideti posle smene vlasti. U međuvremenu, apetiti zatvorenika su porasli – smene rukovodstva, poboljšanje uslova života, amnestija – dok su brojne međunarodne i domaće organizacije za ljudska prava svakodnevno izdavale saopštenja o teškom položaju zatvorenika u Srbiji. Da li su uslovi života u zatvorima tako očajni kako tvrde zatvorenici, a njihova ljudska prava toliko ugrožena?

"Uslovi u zatvorima nisu dobri, ali nisu ni u školama, gimnazijama, bolnicama, usled opšte erozije društva. Uslovi u kojima žive zatvorenici nisu razlog za pobunu, oni su bili takvi i pre pet godina. Organizovana tortura stražara i zatvorskog osoblja takođe nije razlog, koliko ja znam, oni trpe torturu prvenstveno od drugih zatvorenika", kaže za "Vreme" Žikica Simić, psiholog u KPD "Bolnica" u kojoj su smešteni zatvorenici sa teškim psihičkim devijacijama. Psiholog pokreće pitanje prenaglašenog reagovanja medija na zatvorsku pobunu. "Mediji su dali veliki prostor zatvorskoj pobuni, i po mom mišljenju nije trebalo tako reagovati. Zatvorenici su se pojavljivali na televiziji, pričali su na radiju, i na taj način je podstaknuto njihovo asocijativno ponašanje koje je dobilo potvrdu i satisfakciju. To je veoma delikatno pitanje, i trebalo se diskretnije ponašati. I za njih bi bilo bolje da nije bilo tolike medijske promocije. Šta će tamo Rade Marković, Fljora Brovina ili Nataša Kandić?" Simić smatra da je pobuna zapravo političko pitanje i da nekome odgovara stanje haosa u društvu, ali da se eventualna povezanost zatvorskog podzemlja sa DB-om ne može dokazati.

"Zatvorsko podzemlje je dobro organizovano, ima svoje vođe, bosove, gangove i odlično funkcioniše. Postoji zatvorska izreka da 'nije teška robija već robijaši'. Zatvorenici koji imaju pravo na izlazak izloženi su velikom pritisku zatvorskih bosova kojima je izlazak zabranjen. Takvi zatvorenici se nalaze u neprijatnoj situaciji – rukovodstvo im je ukazalo poverenje puštanjem iz zatvora, a bosovi od njih traže određene usluge."

Simić kaže da bi trebalo izvršiti reformu zatvorskog sistema, i potpuno razdvojiti lakše od težih prestupnika da se takve situacije ne bi dešavale. "Neki od lidera pobune prebačeni su iz Sremske Mitrovice i Niša kod nas. Pogledao sam njihove kartone – to su ljudi koji su izvršili najteža krivična dela."

O ugroženosti njihovih ljudskih prava psiholog Simić ima drugačije mišljenje nego nadležni u fondovima i odborima koji se bave ljudskim pravima. "Ugroženo im je osnovno ljudsko pravo – pravo na slobodu – i lišavanjem slobode oni su poništeni kao ljudska bića. Na humanom nivou njihova ljudska prava nisu ugrožena. U zapadnim zemljama se vrlo drastično, oštro i bez milosti reaguje na sve pojave koje ugrožavaju standardni način života stanovništva. Dužnost sređene države je da brzo uguši zatvorsku pobunu na određen način, primenom sile ili pregovorima, i tek kad se stanje vrati u normalu treba pristupiti rešavanju problema." Simić smatra da pobuna nije autentična u humanom smislu već je proizvod impulsa, agresivnosti, želje da se "ućari" smenom vlasti, a sve je to stavljeno u referentni okvir koji nema veze sa stvarnim stanjem stvari. "U bolnici u kojoj ja radim ima grejanja i tople vode, normalno se tuširaju i niko od osoblja ih ne maltretira. Hrana nije najbolja i nema lekova, ali isto je i u bolnicama. Zatvorenicima i vojnicima život je sličan: rano ustajanje, terapijske, radne ili proizvodne aktivnosti u toku dana, televizija, šah ili stoni tenis u toku popodneva. Ponekad nema tople vode, pokvari se bojler, ali to nije pravilo."

Simić kaže da se godinama ništa nije radilo na stučnom planu, uvek je bio nacionalni interes ispred zatvorske problematike. "Pre 20 godina, kada sam počinjao karijeru zatvorskog psihologa, išlo se na seminare, skupove, uvodili su se novi naučni metodi. Danas nemamo osnovna sredstva za rad, fiziološke rastvore, zavoje, lekove. Struka je zanemarena, nipodaštavana, obezvređena, plate kasne po četiri meseca, a doskora nismo ni smeli da pitamo za plate." U zatvorskoj aferi jedini opravdani zahtevi su zahtevi zatvorskih radnika, i tim problemom treba da se pozabave mediji. Otkada je počelo da se govori u javnosti da će zatvorenici biti amnestirani, neprestano me zovu moji prijatelji i pitaju da li je moguće da ćemo uskoro na ulici imati ubice i lopove koji se slobodno šetaju. Treba amnestirati određeni broj lakših prestupnika, slažem se, ali nikako ne treba amnestirati ili smanjiti kaznu ubicama i teškim kriminalcima. Uostalom, ko će nas amnestirati zbog teških uslova života?", pita se Simić.

Biljana Vasić

prethodni sadržaj naredni

vrh