Politika

Vreme broj 515, 16. novembar 2000.

Posrtanja yu-diplomatije
Uskoro opoziv Bore Miloševića

Ima jedna uveliko simbolična fotografija u onoj luksuznoj knjizi-slikovnici "Na levoj strani, tamo gde je srce". Januar 1998. godine, zagrljeni i razdragani Slobodan Milošević, Mirjana Marković i njihovi najbolji drugovi i drugarice: Balša Špadijer (ambasador u Mađarskoj), Bogdan Trifunović, (ambasador u Parizu), Radoš Smiljković (ambasador u Beču), Zoran Janaćković (ambasador u Makedoniji), Slobodan Unković (ambasador u Pekingu), tu je, u trećem planu i Nikica Ćurčić. Svi sa suprugama

"Neobičnom koincidencijom" gotovo svi drugovi, sem Ćurčića, istaknuti su prvoborci Osme sednice. Svi nagrađeni ambasadorskim titulama.

U izboru kadra za diplomatiju Slobodan Milošević i njegova supruga su bili dosledni: štedro su nagrađivali sve svoje saborce i udarne pesnice, ali i druge ljude od poverenja.

DAČINE SUZE: Miloševićev režim je diplomatiju u prvom redu video kao još jedan zlatan majdan. Gotovo sav njihov kadar bili su beskrupulozni lovci na devize, kaže rezignirano jedan iskusni diplomata. Milan Milutinović je uživao takvo poverenje – istovremeno je bio i ambasador u Grčkoj i ministar inostranih poslova, što je i nezakonito i u normalnim zemljama nezamislivo. Par Milošević-Marković je nagrađivao ali i kažnjavao: setite se samo gorkih suza ambasadora SRJ u Moskvi prof. dr Danila – Dače Markovića kada je saznao da je naljutio drugaricu Miru i da je smenjen.

Daču je u moskovskoj ambasadi SRJ zamenio stariji brat Slobodana Miloševića Borislav. "Vreme" iz pouzdanih izvora saznaje da će stariji Milošević uskoro biti opozvan. Za razliku od brata, Borislav Milošević se deklariše kao Crnogorac i diplomatsku karijeru je napravio kao crnogorski kadar. Bio je ambasador u Alžiru, direktor Ineksa, ali zli jezici kažu da je najuspešniji kao simultani prevodilac sa ruskog: prevodio je razgovore koje su Tito i Brežnjev vodili u četiri oka.

Trebalo je da bude smenjen i ambasador u Vatikanu Dojčilo Maslovarić kada se zamerio prvoj dami. Maslovarić je preduhitrio i nju i pretpostavljene u SMIP-u: odbio je da se vrati u zemlju.

Dobri poznavaoci prilika u Ministarstvu spoljnih poslova kažu da je samo za nekoliko meseci više od 200 ljudi odstranjeno, ili "stavljeno na led", ali da je istovremeno dovedeno mnogo podobnih. U SMIP-u o tome nerado govore, ali kada su usledile promene bilo je, doduše bezuspešnih, pokušaja da se ukloni arhiva, možda i dokumentacija koja bi rasvetlila "puteve novca". Zanimljivo je da su se putovanja gospođe Borke Vučić u Bejrut (specijalni letovi, specijalni avioni i specijalni tovari) skrivala od naše ambasade!? Ako je verovati CNN-u, u ovom egzotičnom gradu boravili su i Mihalj Kertes, Gorica Gajević, kao i Dragan Tomić.

Jedan izvor nas upućuje da napravimo priču o tome kako su glasala naša diplomatsko-konzularna predstavništva. Naime, tvrdi naš sagovornik, i tu je bilo izborne krađe: svi glasovi protiv Miloševića bačeni su i zamenjeni onima na kojima je bilo zaokruženo njegovo ime.

Staro zdanje Ministarstva inostranih poslova u Kneza Miloša posle bombardovanja je okrečeno i obnovljeno. Neki stari "sipovci", ali i mlađi profesionalci, tvrde da kroz nova prozorska okna duvaju sveži vetrovi. U javnosti se s nestrpljenjem očekuje opoziv "Miloševićevih ljudi" iz sveta: kako oni mogu da objasne istorijske promene koje su se desile u SRJ?

TELEGRAMI PODRŠKE: Doduše, neki su se već oglasili s "telegramima podrške" novoj vlasti: Aleksandar Prlja iz Stokholma i Đoko Stojičić iz Praga.

Nedavno su novine čak licitirale imena budućih ambasadora nove jugoslovenske diplomatije. Iz SMIP-a je stigao demanti: ova institucija jeste predložila saveznoj vladi da se pokrene procedura za opoziv određenog broja diplomata, ali o kadrovskim rešenjima nije diskutovano. "Vreme" iz pouzdanih izvora saznaje da sledi velika smena ambasadora, a da će tek desetak sipovaca-profesionalaca verovatno morati da napusti zdanje u Kneza Miloša.

I prof. dr Vojin Dimitrijević, koga su "dobro obavešteni izvori" već videli kao šefa misije SRJ pri UN-u, ovu vest je u svom stilu, elegantno, demantovao:

"Srbija ima 200 godina tradiciju države, ali slabu tradiciju civilnog društva. Moja je želja da se i dalje angažujem u izgradnji institucija civilnog društva. Kad bude potrebno, spreman sam da i ubuduće, kao nedavno u Rimu, učestvujem u međunarodnim konferencijama, i tako pomognem državi i vladi SRJ, koliko je to u mojoj moći. Uostalom, mislim da je ideja o podmlađivanju naše diplomatije jako dobra."

Goran Svilanović, šef jugoslovenske diplomatije, najavio je da će doista doći do velike kadrovske obnove i "osvežavanja diplomatije".

Većina zaposlenih u MSIP-u, od vozača do onih sa najvišom funkcijom, jedva čeka da se i u ovoj instituciji dese promene, pa i "smene generacija" i da počnu normalno da rade. Kako nam reče jedan ugledni diplomata koji je odigrao jednu od glavnih uloga u munjevito kratkom i briljantnom periodu tranzicije (to zaključujemo po televizijskim snimcima) "lepo je kada se kuća gradi".

S.A.

prethodni sadržaj naredni

vrh