Politika

Vreme broj 455, 25. septembar 1999.

 

Protesti u gradovima Srbije

Basara na agregat

Mitinzi širom Srbije tematski će pratiti proteste u prestonici

U isto vreme (18. sati, 21. septembar), u devetnaest gradova Srbije započeli su protestni mitinzi "Saveza za promene", na kojima je učestvovalo između dve hiljade i 35.000 ljudi, shodno veličini grada.

Leskovac, Pirot, Niš, Kragujevac, Kraljevo, Sombor, Sremska Mitrovica - samo su neki od tih gradova, i očekuje se priključivanje i drugih.

Protesti "country side" Srbije tematski će pratiti proteste u prestonici, a lideri "Saveza za promene" će gostovati iz večeri u veče u drugom gradu. Savez ima 28 stranaka i jednog nestranačkog člana Dragoslava Avramovića. U petak će, recimo, bivši guverner u tematsko veče "prosveta i drugo" gostovati u Nišu.

U Nišu, gde su započeti ondašnji "Zimski protesti", na Trgu oslobođenja bilo je 25.000 ljudi, procenjuje u izjavi za "Vreme" Zoran Živković (DS), gradonačelnik Niša. "Ovo je bio najveći gradski skup od čuvene Srpske nove godine `97. Narod je borben, oran i spreman da na trg dolazi i mesecima. Večeras (sreda veče) ćemo zajedno u šetnju do Radio Niša koji je javio da je sinoć protestvovalo samo hiljadu i po ljudi." Napravljeno je "bure" u koje svako može da ubaci prijavu za nastup na protestu, a dobitnik će se izvlačiti svake večeri. Gradonačelnik nam je rekao da su se opet okupili svi - od studenata do penzionera - da je, na primer, lično video i jednog visokog vojnog funkcionera u civilu. "Dogovorili smo se da je lakši deo posla da sklonimo ovu sandžamu, da će mnogo teži deo biti da postignemo, za par godina, da radnici EI Niš-a i MIN-a ponovo redovno dobijaju dobre plate", kaže Živković.

Lokalne vlasti "najsavesnije" su reagovale u Leskovcu. Siniša Perić, predsednik DS u Leskovcu, u utorak je govorio na mitingu, a u sredu ujutru na saslušanju u kancelariji svoga direktora. Nije to što je govorio na mitingu, rekao mu je direktor "Narodnog muzeja", nego što stalno izlazi u radno vreme i drži konferencije za štampu, obavlja neke privatne stvari. Perić kaže da to nije prvi put, da mu je već zaprećeno "komplikacijama". Požalio se i na Crkvu, kojoj je zaprećeno, pa je ona odbila da da svoju struju. Sve ostalo je prošlo u najboljem redu; "na agregat" je govorio Svetislav Basara, potpredsednik DHSS-a, došlo je preko dve hiljade ljudi, što je za Leskovac, koji je one proteste započeo sa par desetina ljudi (a završio sa nekoliko desetina hiljada), dobar početak. Ivan Novković nije se pojavio ni u Leskovcu, ni u Beogradu gde je najavio dolazak, a po Perićevim rečima njegov "Građanski parlament" odlučio je da samostalno izađe na izbore. Sudjenje, koje je na mitingu u Beogradu bilo navedeno kao razlog nedolaska, održaće se zapravo 23. septembra, dodaje Perić.

U Kragujevcu miting se zvao "Narod se pita". "Imali smo malih problema da obuzdamo narod da ne napravi nešto. Zviždali su kad smo prolazili pored Šumadijskog okruga, bacali kamenje na zgradu lokalnog SPS-a", kaže za "Vreme" Borivoj Radić, predsednik gradske vlade, kako je prošla šetnja gradom sa 15.000 učesnika. Podseća da je u Kragujevcu bilo protesta još od jula, da je raspoloženje izuzetno dobro. Plan je da mitinzi "Saveza za promene" počinju na Krsu, pa da se narod odšeta svake večeri u drugi deo grada i da nastavi protestvovanje.

U Kraljevu se okupilo skoro pet hiljada ljudi. Gradonačelnik Kraljeva Predrag Stojanović (DHSS) posebno ističe dogovor koji je postignut sa policijom, koja je tokom ranijih demonstracija često pravila probleme. Na protestima Kraljevčana bili su i njihovi novi sugrađani - nekoliko stotina Srba sa Kosova. Njih je u Kraljevu najviše od svih srbijanskih gradova - od ukupno 32.000 građana samo je 26.000 registrovanih.

Jelena Grujić

 

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)