Pošta

Vreme broj 505, 9. septembar 2000.

Dijaspora bez glasa
"Izbori 2000"; "Vreme" br. 501

Za nas u dijaspori gde nas je 2-3 puta više (ukupno!) negoli naše braće Crnogoraca i gde smo verovatno 90 odsto na strani demokratskih kandidata, nije nam dozvoljeno (baš zbog toga!?) da glasamo u konzulatima. Mi u SAD lakše bismo podneli putovanje do Kanade ili Meksika, nego do Beograda Novog Sada ili unutrašnjosti Srbije. Pored toga, ovde bismo bili sigurni da nas niko neće mučiti pri ulasku u ove zemlje, kao što se radi pri ulasku u Srbiju – pogotovo ako dolazimo kolima! Sećam se da sam dolazeći više puta u Srbiju (Vojvodinu) kolima doživljavao takva poniženja da sam odustao kasnije od dolaženja kolima! Sećam se kada sam se poslednji put, kada mi je majka bila teško bolesna, a živela je u Gospođincima, malom mestu kod Novog Sada, uputio u Novi Sad da joj donesem lekove. Razdaljina do Novog sada bila je oko 20 km. Policija me je zaustavila šest puta (nije bilo ratno stanje), a morao sam dva puta da plaćam kazne! Ako bih ulazio u Srbiju sa YU pasošem morao bih plaćati svakojake takse. Ako bih se upustio da idem sa američkim pasošem morao bih ići prvo u Kanadu po YU vize! Tako smo, eto, rešili da ne idemo na izbore zbog napora na tako dalekom i neizvesnom putu! Milošević je ionako održao "miting sa dijasporom", gde se dogovorio da dijaspora finansijski pomogne izgradnju "brzih pruga", porušenih fabrika... Koja je to elita od dijaspore bila? Ja sam u SAD više od 30. godina, i prvi bih se vratio u moju Vojvodinu kada ne bih imao strah od tog režima koji nas prati još od Broza! Čekamo promene!

Lazar Dragin, Sarasota, Florida USA.

Loše poređenje
"Razmera opsesije"; "Vreme" br. 503

Majo Uzelac, vi ste američki film "Patriota" upotrebili kao polaznu osnovu za jednu oštru kritiku Srba, i to čak ne nekih određenih, konkretnih Srba nego je na udaru vaše kritike, kao što kažete već u prvoj rečenici, "svaki pravi Srbin". Ali, film "Patriot" se dešava u osamnaestom veku, prerano za poređenje i sa Karađorđem, štaviše dešava se na drugom kontinentu, desetak hiljada kilometara odavde. Budimo iskreni, film "Patriot" nema sa Srbima ama baš nikakve veze.

Šta je trebalo da uradi taj narod da ne bi bio povodom pojavljivanja filma "Patriot" tako oštro kritikovan (kao "narod koji podučava svoju sitnu decu kako da najbolje ubijaju ljude iz puške")? I šta treba da radi taj narod ubuduće da bi izbegao Vašu novu, oštru osudu kad god ma gde u svetu bude snimljen ma koji novi ratni film?

S poštovanjem i antimilitarističkim razumevanjem,
dr Aleksandar B. Nedeljković, Beograd

Narednih hiljadu godina
"Udružena kampanja"; "Vreme" br. 503

Čitajući i 503. broj vašeg lista, odlučila sam da "Vreme" više ne kupujem. "Jedan čitalac manje ili više...", znam. Da toliko volim Đinđića, nabavljala bih (možda i besplatno) bilten DS. Ovako, za 35 austrijskih šilinga ne moram čitati vaše ode Đinđiću, gledati ga na vašoj naslovnici svakih mesec dana.

Pridružujem se čitaocu B. Jekiću iz Toronta. Jedino, moj ljubimac je onaj pravi Vuk (Obradović). Međutim, on za narednih hiljadu godina nema šanse da dospe na vaše stranice, a o naslovnici ne vredi ni govoriti.

Puno sreće uz vašeg mezimca.

Nevenka Mudri, Graz, Austrija

Ispravno glasi...
"Danubius 1885"; "Vreme" br. 504

U članku pod gornjim naslovom koji je objavljen u "Vremenu" br. 504 greškom je izostavljen najznačajniji deo jedne rečenice u kojem se navodi datum osnivanja ovog čuvenog i jednog od najstarijih, ako ne i najstarijeg veslačkog kluba u nas. Ova rečenica treba da glasi:

"Naime, Dimitrije Boarov u prvom pasusu navodi: '... odem na 'Danubius', veslački klub koji su gimnazisti i mlada gospoda Novog Sada osnovali još 1889. godine'. Međutim, činjenica je da je veslački klub 'Danubius' osnovan 28. marta 1885. godine, a prilikom proslave stogodišnjice rada u naziv kluba je uneta i godina osnivanja, pa se od tada klub zvanično naziva 'Danubius 1885'."

Želimir Mikić, Novi Sad

prethodni sadržaj naredni

vrh