Politika

Vreme broj 505, 9. septembar 2000.

Vojska i izbori

Obećanja bez pokrića

To što Kosmetski odred VJ ne može svojevoljno da izvrši namenjen mu zadatak potvrđuje očitu činjenicu da je Kosovo izvan svake nadležnosti srpskog režima. Američko ignorisanje Odreda i ponuđene pomoći jasno govori da će o statusu Kosova – a time Srbije i SRJ – SAD i NATO odlučivati sami i kada to budu oni hteli, a po meri sopstvenih strateških potreba

Javno predstavljanje Kosmetskog odreda Vojske Jugoslavije (VJ) puno je različitih značenja. Njime je, uz ostalo, verno odslikana srpska politička realnost kojom dominira htenje vlasti da neželjenu realnost bar preimenuje kad već ne može da je odbaci i poništi.

Propagandni domet promocije Odreda ne može se utvrditi bez valjanog istraživanja. Svi su izgledi da će najava povratka režimu doneti male političke koristi, kao što mu je, uostalom, i primopredaja Kosova NATO-u (UN) napravila male štete. Ali se zato već sad može tvrditi da je bezbednosni domet čitavog poduhvata mali.

Odred ne može nikako da utiče na ličnu i zajedničku bezbednost preostalih nealbanskih žitelja Kosova. On se, nezavisno od volje svojih naredbodavaca, na Kosovo može vratiti tek po odobrenju Saveta bezbednosti UN-a, odnosno stvarnih protektora – SAD i NATO-a. Sveži pokazatelji (izveštaj Međunarodne krizne grupe, na primer) upozoravaju da je opcija nezavisnog Kosova kod njih već (odavno?) na dnevnom redu. U prilog tome govori i odustvo predstavnika KFOR-a i UNMIK-a na predstavljanju Odreda, jer bi ono u varijanti saradničkog rešavanja problema bilo neophodno. Utoliko ovaj događaj nije izašao iz lokalne – srpske i predizborne – ravni.

Reč je, znači, o jednostranom potezu vojnog vrha i njihovog im vrhovnog komandanta. I ovog je puta javnost uskraćena za saznanja o proceduri nastanka odluke. Nema javnih dokaza da su u ovom poslu učestvovali savezna skupština i/ili vlada u čijoj su nadležnosti odluke o ratu i miru, spoljnim i unutrašnjim poslovima SR Jugoslavije. Ne zna se, takođe, da li je formiranju Odreda prethodila odluka Vrhovnog saveta odbrane. A ako jeste, da li je on odlučivao u punom sastavu.

Vežbovnom promocijom Odreda potvrđene su, nadasve, dve temeljne odrednice postkumanovskih procesa.

To što Kosmetski Odred VJ ne može svojevoljno da izvrši namenjen mu zadatak potvrđuje očitu činjenicu da je Kosovo izvan svake nadležnosti srpskog režima. Američko ignorisanje Odreda i ponuđene pomoći jasno govori da će o statusu Kosova – a time Srbije i SRJ – SAD i NATO odlučivati sami i kada to budu oni hteli, a po meri sopstvenih strateških potreba.

Produžavanje kontrolisanog haosa na Kosovu stoga je dokaz manjka volje, pa i zlovolje, stranih umešača, ali je još više dokaz male strateške važnosti Kosova i Srbije/SRJ.

Sve to režim, dakako, nije omelo da nastavi političku i izbornu upotrebu Kosova. On ovim aktom pokušava da održi privid svrhovitog delanja, mada je usput opovrgao brojne najave generala o skorom povratku VJ na Kosovo. U toj situaciji i generalima je samo preostalo da ponuđenu priliku iskoriste za slanje pozdrava svom vrhovnom komandantu.

Miroslav Hadžić
(Autor je viši naučni saradnik Instituta društvenih nauka u Beogradu i predsednik Centra za civilno-vojne odnose, nevladine organizacije iz Beograda, a tekst je preuzet iz
Analitičkog servisa beogradskog Medija centra)

prethodni sadržaj naredni

vrh