Sport

Vreme broj 482, 1. april 2000.

U susret NBA plej-ofu

Šampionski prsten

Moguće je da će prestanak magije koju je sa sobom nosio Džordan smanjiti ukupno interesovanje za NBA, ali prvo će da otpadnu oni koje u toj celoj priči košarka nije najviše ni interesovala

Kao uvertira za kraj sveta koji je trebalo da nastupi dolaskom Y2K, kraj košarke je bio očekivan kada je priroda učinila svoje sa Er-Natčovekom. I dok neki još zatrpavaju katakombe pune konzervisane hrane, prva kompletna sezona postdžordanove ere u NBA-ju potvrđuje da ipak ima života i nakon Majkija. Moguce je da će prestanak magije koju je sa sobom nosio Džordan smanjiti ukupno interesovanje za NBA, ali prvo će da otpadnu oni koje u toj celoj priči košarka nije najviše ni interesovala. Tako će ceh uglavnom biti plaćen smanjenim prihodima, kako NBA-a, tako i celokupne medijsko-profiterske bulumente koja ga prati. Što se tiče same igre, ona verovatno samo dobija na zanimljivosti i neizvesnosti. A ruku na srce, možda nije jeres ni da se kaže da ima dovoljno dobrih igrača i bez njega.

Jedan od njih, iako sigurno ne može ni da se poredi sa Džordanom, niti će mišljenja o njegovom kvalitetu ikada biti tako unisona, jeste centar Lejkersa Šejkil O’Nil. Kako god bilo, on je centralna figura tekućeg prvenstva. Čak i da se ništa drugo ne kaže, brojke govore dovoljno: prvi je u procentu šuta iz igre (dobro, to je zna-se-zašto) i broju double-doubles, rame uz rame sa Ajversonom u proseku koševa po utakmici, drugi u skokovima i treći po blokadama. U poslednje vreme postiže čak i (za njega) neverovatan šut od 60 odsto iz slobodnih bacanja. Nemoguće je da mu izmakne MVP prvenstva, ako živ i zdrav dočeka kraj sezone. Ono što njega mnogo više zanima jeste šampionski prsten – što takođe nije isključeno. Igrač koji trenutno diže još veću prašinu od Šeka jeste Reptor Vins Karter, nesumnjivo najveća mlada NBA zvezda. Svakom novom utakmicom pokazuje da nije samo neverovatan atleta i animator publike atraktivnim zakucavanjima. Možda je čudno da je ovo kuriozitet, ali on je i jedna od retkih zvezda koje ne misli da je raznovrsnost tetovaža srazmerna košarkaškoj veštini. Uz dobar procenat šuta, igri na više pozicija i atraktivnosti, svako ko se bavi ćoravim poslom traženja novog Džordana trebalo bi da obrati pažnju na Vinsa. Još jedan igrač na kome je veliki medijski pritisak jeste alfa i omega Siksersa Alen Ajverson. Vodeći je strelac NBA lige, ali uz šut iz igre oko 40 odsto, a za tri poena oko 35 odsto. Troši puno lopti i nema običaj da zastane kada nije njegov dan. On je čovek-tim, pa je zato i uspeh Siksersa vezan isključivo za njegovo raspoloženje.

Iako verovatno ima najbolju sezonu u Minesoti, nekada senzacionalno plaćeni srednjoškolac Kevin Garnet pomalo je izvan glavnih medijskih tokova. Skoro da nema statističke kategorije u kojoj nije u prvih 10 igrača lige. Četrdeset devet double-doubles dovoljno govore o konzistentnim igrama koje pruža. Geri Pejton ne bi baš mogao da se nazove novom NBA nadom, ali prilikom nabrajanja onih koji daju lični pečat sezoni teško ga je zaobići – pri vrhu je u svim statistikama lige, relevantnim za poziciju beka. Održava Sonikse u životu, uz nedovoljnu pomoć saigrača. Kobe Brajant je još jedan bivši srednjoškolac nad kojim je malo popustila medijska stega, što se i u ovom slučaju pokazalo produktivnim: Brajant svake godine pokazuje napredak u igri, tako da je sada malo manje atraktivan ali mnogo više koristan ekipi Lejkersa. U paru sa O’Nilom čini paklenu The Combination – kako ih nazivaju u poslednje vreme.

Umesto daljeg nabrajanja pojedinaca, sigurno bi bilo interesantno i napraviti presek dosadašnjeg dela sezone, te da se vidi u kakvoj se poziciji timovi Istočne i Zapadne konferencije kreću ka plej-ofu. Na Istoku je situacija prilično neizvesna, uz lošiji ukupan utisak koji timovi ostavljaju spram svojih kolega sa Zapada. Ipak, za korak ispred ostalih su Indijana Pejsers. Imali su slabiji start nego što se očekivalo ali, kako vreme odmiče, postižu sve bolje rezultate. Sačuvali su praktično kompletan tim od prošle sezone, pa i dalje imaju vrlo “duboku” klupu. Novitet je malo poznati Krošer, koji uz 10 poena po utakmici predstavlja bitan dodatak ovom iskusnom timu velikih ambicija. Majami Hit već duže vreme ima šampionske aspiracije, ali se uvek ispreči kompleks Njujorka koji u plej-ofu nikako ne mogu da preskoče. Imaju najbolji skor u gostima na Istoku, ali isto tako i dosta iznenađujućih poraza od objektivno slabijih ekipa. Pet Rajli je pokušao da u poslednjoj rundi transfera igrača dovede kontroverznog Rajdera (ex-Blejzer, sada već i ex-Hok), ali bez uspeha. Verovatno su odahnuli i Niksi i Pejsersi, kao i njegovi nesuđeni saigrači. Uz zdravog Hardaveja, imaju šanse za finale Istoka. Njujork Niksi su prošlogodišnjim dovođenjem Sprivelsa praktično doživeli renesansu. Doneo im je energiju, brzu igru i razdrmao ceo tim. Iako Juingu, opterećenom povredama, stalno odbrojavaju dane do penzije, on se još uvek ne predaje. Karakteriše ih čvrsta odbrana, nedovoljna motivisanost protiv slabijih timova, te nekonzistentnost u napadu. Filadelfija Siksersi su plasirani verovatno i preko očekivanja, a nakon akvizicije Kukoča očekuju i mnogo više od pukog plasmana u plej-of. Šarlot Hornets su bili prošlogodišnji hit drugog dela prvenstva (nakon odličnih akvizicija Džonsa i Kempbela), a nastavljaju sa uspešnim igrama i u ovoj sezoni. Uz razigranog Derika Kolemana, te povratnika posle teške povrede Mejsona, ovaj tim može da namuči mnoge favorite.

Na Zapadu je veći broj dobrih timova, ali je i njihov poredak više iskristalisan. LA Lejkersi su već par godina forsirani od svih sportskih medija kao “sledeći Bulsi”. Izgleda da je tek dolaskom Fila Džeksona ovaj plan počeo i da se ostvaruje. Brajant ima neočekivano veliku slobodu u igri, O’Nil je naravno nezaustavljiv ako dobije loptu u okolini koša, a Rajs je nemilosrdan sa distance. To su sve zvezde LAL-a, ali zar ih je Čikago imao više? Ostatak tima je sasvim solidan, i to pruža razloge za optimizam. Sledeći favorit su Portland Treil Blejzersi, tim u kome su igrači koji u prethodnim timovima nisu imali prevelikog uspeha spojeni sa veteranima i sada čine, barem po imenima, najmoćniji tim lige. Nijedan drugi tim nema tako jak prvi sastav. Najveća nevolja Majka Danlivija je kako svima obezbediti minutažu koju zaslužuju i ne izazvati zlu krv u timu. Nakon prilično traljavog starta, Feniks Sans su igrali sve sigurnije i izgledalo je da će vrhunac forme da postignu u predstojećim danima. Čak je i Peni konačno zdrav i raspoložen za igru. Pored standardno dobrih igara odlično selektovanih Sansa, pravo otkrovenje tekućeg prvenstva je Rodni Rodžers, prvi kandidat za “šestog čoveka” lige. I onda, za manje od dve nedelje, izgleda da sve pada u vodu. Najpre je Guljota povređen i operisan, a zatim se teško potvrđuje i motorna snaga Sansa – Džejson Kid. Sansi su bili hit završnice prvenstva i početka plej-ofa pre dve godine. Sve je vodilo ka tome da bi i iznenađenje ovogodišnjeg plej-ofa moglo da nosi njihovo ime, ali je to izgleda već sada prošlost. San Antonio Spaursi su važeći šampioni, ali su izgubili nešto od snage koja ih je krasila. Nedostaje im pravi plejmejker, a i izostanak Šona Eliota (transplantacija bubrega, pa čudesan povratak na teren) oseća se u ofanzivnom delu. Solidni su, ali teško mogu da pomrse račune vodećima. Iako su nekako vaskrsli posle relativno slabog starta u Midvestu, male su šanse da će Juta Džez uspeti da naprave ono čemu se godinama nadaju. Već je otrcana fraza da se do NBA prstena stiže preko iskusnog tima, ali Džez to nije uspeo da ostvari svih ovih godina. Posle katastrofalne prošle, Sijetl Supersoniksima ne cvetaju ruže ni ove sezone. Istina, u izuzetno teškoj konkurenciji Pacifika imaju skor za respekt, ali je to uglavnom delo čoveka za sve - Gerija Pejtona. Velike su šanse da će on do kraja prvenstva jednostavno da se istroši, te da će Sijetl biti vrlo poželjan protivnik u prvoj rundi plej-ofa. Timovi Zapada koji će da vode oštru borbu sa Sijetlom za što bolju startnu poziciju u plej-ofu su Sakramento Kingsi i Minesota Timbervulfsi. Oba tima imaju po jednog izuzetnog igrača, Vebera i Garneta, i oba tima su takva da bi vodeći želeli da ih izbegnu u uvek zanimljivoj prvoj rundi plej-ofa.

Predviđanje konačnog pobednika uvek je rizično, ali se čini da će pobednik Zapada postati i novi NBA šampion. Lejkersi trenutno deluju smirenije i sigurnije od konkurenata, dok su na Istoku Pejsersi istakli najozbiljniju kandidaturu za vrh.

Bojan Vukašinović

prethodni sadržaj naredni

vrh