Mozaik

Vreme broj 481, 25. mart 2000.

Plastična hirurgija na Internetu

Seci uši krpi nos

Implementacija silikona u grudi na vodećim američkim klinikama prošlost koja ustupa mesto umecima napravljenim od silikonske opne ispunjene slanom vodom. Po mišljenju stručnjaka, radi se o kvalitetnijim materijalima koji izgledaju mnogo prirodnije

Čuvena anegdota kaže kako na Internetu niko ne zna da li ste vi u stvari pas. Na Mreži svako može da se predstavi onako kako mu najviše odgovara i da taj identitet zdušno zastupa. Ako vam je taj virtuelni identitet dovoljan, onda vam je ovaj tekst sasvim suvišan. No ima i onih koji nakon što upoznaju na Mreži osobu svog života predstavljajući se recimo kao dvojnica Pamele Anderson padnu u očaj kada sa tom osobom konačno treba da se sretnu (u stvarnom svetu) i suoče je sa istinom da im je Rozen Bar fizički bliža.

Bez brige. Na Internetu ima dovoljno informacija i saveta za adekvatnu plastičnu hirurgiju da se od ruskog hrta (i to mužjaka) napravi Gvinet Paltrou, i obrnuto. Nije potrebno ni neko veliko znanje u pretraživanju. Svaki iole ozbiljan pretraživač izbaciće vam na stotine hiljada mogućih odgovora na najprostiji upit o “estetskoj hirurgiji” (plastic surgery), a na vama je da pronađete ono što vam treba, od glave do pete.

Na svojim stranicama posvećenim plastičnoj hirurgiji, poznata Majo klinika (http://www.mayo.edu/staff/plastic/PLS-main.html) citira jednog od pionira, Tagljakocija, koji je još 1570. godine rekao da je glavni zadatak ove grane medicine da “popravi ono što je priroda dala a sudbina uzela, ne samo da bi prijalo oku već da uspravi duh oštećenih”. Sa ovim se u velikoj meri slaže i doktor Pol Šnur, predsednik Američkog udruženja estetskih hirurga (ASPS) koji u velikoj meri demantuje da je plastična hirurgija krajnje komercijalizovana, odnosno kozmetička. “Istina je da je više od polovine zahvata napravljenih u 1998. bilo rekonstruktivne prirode”, iznosi Šnur, dodajući da se tu uglavnom radi o deformitetima, bolestima, infekcijama, povredama i tumorima.

Sudeći po Internet prezentacijama, kozmetička hirurgija je ipak u prvom planu, a neka istraživanja govore da je ova grana plastične hirurgije tokom poslednje dve godine u velikom usponu. Samo u Americi i Kanadi u tom periodu broj zahvata porastao je 50 odsto, dostigavši broj od preko milion godišnje.

Cena operacije kreće se od 1000 dolara do 8000 dolara za uobičajene zahvate, bez uračunatih bolničkih troškova (bolnički dan u Americi staje između šest i osam hiljada dolara!). Najskuplji zahvati su korekcija grudi (smanjivanje, podizanje, povećavanje), a najtraženija je liposukcija (isisavanje masnih tkiva). Slede korekcije očiju, zatezanje lica i tako dalje.

Pored informacija o ceni (uz obaveznu ogradu da se konačna cena može dobiti tek nakon lekarskog pregleda), na ovim stranicama može se mnogo naučiti i o najnovijim metodama u estetskoj hirurgiji.

Tako saznajemo da je implementacija silikona u grudi na vodećim američkim klinikama prošlost koja ustupa mesto umecima napravljenim od silikonske opne ispunjene slanom vodom. Po mišljenju stručnjaka, radi se o kvalitetnijim materijalima koji izgledaju mnogo prirodnije.

No, internet nije samo marketing, tako da se u diskusionim grupama mogu naći i drugačija, alarmantna upozorenja. Za one zainteresovane za korekciju grudi, od značaja je diskusija alt.support.breast-implant na kojoj se iznose pozitivna i negativna iskustva sa intervencijama estetskih hirurga, na primer to da nije redak slučaj da se u pomenutoj slanoj vodi razviju alge i bakterije.

Plastičnoj hirurgiji u najvećem broju pribegavaju ljudi između 35 i 50 godina starosti, a tek tri odsto je mlađih od 18 godina, koji najčešće koriguju nos, a potom i uši. Čak dvadeset odsto onih koji su imali neku intervenciju plastičnog hirurga dolazi ponovo da bi korigovali nešto drugo, dok se jedna trećina odlučuje na više od jednog zahvata istovremeno.

Informacije poput ovih, ali i veliki broj izuzetno korisnih stvari vezanih za plastičnu hirurgiju, mogu se naći na specijalizovanim stranicama poput www.plasticsurgery.org (iza koje stoji Američka asocijacija estetskih hirurga), http://www.plastic-surgery.net/Frame9.html (obiluje linkovima međunarodnih klinika koje praktituju plastičnu hirurgiju) ili čak http://edae.gr stranice u Grčkoj koje obiluju informacijama o tehnikama, vrstama operacija i lekarima koji ih vrše. Van Amerike, zemlja sa dobrom reputacijom je Brazil, gde rade vrsni stručnjaci, i to znatno jeftinije nego u drugim zemljama, mada bi našem novčaniku možda više odgovarao Kirgistan (http://www.kg/medicine/plastmicrosurg/).

Plastična hirurgija izuzetno dobro je predstavljena i na jugoslovenskom delu interneta. Na adresi Centar za opekotine, plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju u Zvečanskoj ulici, koji obavlja gotovo sve vrste operacija rekonstruktivne i plastične hirurgije. Na njihovoj prezentaciji navodi se da godišnje obave 2100 operacija i 27.000 pregleda i usluga. Na internet prezentaciji Vojno-medicinske akademije (http://www.vma.sv.gov.yu/) nalazi se dosta šturo obaveštenje o Klinici za plastičnu hirurgiju i opekotine. Svoju šansu za pronalaženje i informisanje zainteresovanih ponajviše su iskoristile privatne klinike, koje na Internetu propagiraju svoje usluge. Iako se svuda navodi da se cene formiraju individualno, neki okvirni cenovnik usluga ne bi bio naodmet. Od adresa koje valja posetiti izdvajamo klinike Medico (http://www.mesomedica.co.yu/), Menssana (http://www.menssana.co.yu/) i Milenijum (http://www.milenijum.co.yu).

Klijenti plastičnih hirurga su u velikoj većini žene. Što se tiče muškaraca, oni se najčešće obraćaju plastičnim hirurzima da bi korigovali nos i oblik očiju. Ni muškarci nisu imuni na ugradnju umetaka, i najčešće to rade da bi istakli mišiće ukoliko im prirodne predispozicije ne omogućavaju da ih razviju u teretani. Ima i onih koji bi da uvećaju još ponešto. Tehnike postoje i za dužinu i za širinu, ubacuje se masno tkivo koje je prethodno isisano iz abdomena ili nekog drugog mesta na telu gde ga ima dovoljno, mada se na internetu (www.big-penis.com) po tom pitanju muškarcima sugeriše da se klone noža i okrenu – vežbi.

Zoran Stanojević

prethodni sadržaj naredni

vrh