Politika

Vreme broj 482, 1. april 2000.

Sasvim neobičan intervju: Bogoljub Arsenijević Maki

Sedam meseci pripreme za sedam sekundi bega

Preko posrednikovog posrednika "moderni srpski hajduk" rekao je za "Vreme": "Da li smemo pred sobom, pred istorijom osuditi svoju decu na večnu patnju jer nam se deca rađaju i umiru u komunističkoj bedi. Dozvolimo li da i dalje Miloševićevo zlo egzistira, bićemo odgovorni koliko je i on"

Sve dileme oko sudbine Bogoljuba Arsenijevića razrešene su na izložbi njegovih crteža u CZKO-u, kada je aktivista za ljudska prava Cuca Nikolić, i to pred Jiržijem Dinstbirom, pročitala njegovo pismo. Nedugo potom, Arsenijević nam je preko posrednikovog posrednika poručio da bi rado dao intervju "Vremenu". Preko posrednikovog posrednika smo i obavili posao, ne videvši čoveka za vezu. Nismo hteli neposrednim susretom da opterećujemo ni sebe ni Arsenijevića. A gde je najpoznatiji srpski moderni hajduk? Odgovor bi mogla da dâ hartija zalepljena na vratima Građanskog otpora u Valjevu. Na njoj je Arsenijevićeva bratanica napisala "U potrazi za slikarom Bogoljubom Arsenijevićem Makijem, saznajemo - Maki se pretvorio u zrno pirinča, hranili su ga samo sutlijom".

"VREME": Otvarajući vašu izložbu u Centru za kulturnu dekontaminaciju, Vida Ognjenović reče: "Maki, ma gde da ste sada, a mi se nadamo da ste u bekstvu, bežite što dalje i što bolje!?" Gde to, dalje i bolje?

B. ARSENIJEVIĆ: Sve što se dešavalo na otvaranju te izložbe lično sam propratio šetajući između posetilaca i crteža. Iskreno, nisam mogao da propustim takav izazov, želeo sam da vidim svoju porodicu i prijatelje posle dužeg vremena. Nisam se iznenadio zbog prisustva policije, sa jednim od četvorice uniformisanih sam malo razgovarao dok je čitao katalog a potom pljeskao po otvaranju izložbe. Napolju ih je bilo još u kolima na tri mesta. Naravno, dobro sam se maskirao jer sam bio preblizu nekim ljudima koje poznajem. Pismo i crtež sam mislio da dam ćerki ili ženi pre otvaranja izložbe, no bojao sam se da me ipak ne prepoznaju a bojao sam se i naših emocija pa sam sve to nakon otvaranja izložbe dao Cuci Nikolić, za koju znam da je iz Zaštite za ljudska prava UN-a jer me je posećivala u bolnici. Kada sam joj rekao ko sam, umalo se nije srušila. No, dobro je odreagovala. Dok je čitala pismo već sam bio napolju za svaki slučaj.

U stvari, pravi razlog mog pojavljivanja na toj izložbi je susret sa ljudima iz televizije Republike Srpske. Znao sam da će doći da snime izložbu i tu smo se dogovorili o danu i mestu snimanja u Beogradu jer sam ovde za sada bezbedan ali sem valjevske VTV i televizije Republike Srpske druge ne poznajem u koje bih imao poverenja. Intervju smo uradili prošle nedelje i dok ovo pišem čujem na B292 da je večeras već pušten u Republici Srpskoj (ponedeljak), i da je Studio B to preneo.

Iz zatvora sam pobegao da bih mogao govoriti i boriti se protiv Miloševića na sve moguće načine. Jedan od njih je i pojavljivanje u slobodnijim medijima jer je to trenutno najjače oružje protiv Miloševića. Da nije, ne bi se toliko trudio da ih satre. Ujedno, to je i moje najjače oružje jer za sada se lično u javnosti neću pojavljivati (bar ne prepoznatljiv).

Reči Vide Ognjenović su me potresle i gotovo isprovocirale da se javim da sam tu, ali imam previše ozbiljnog posla tako da sam od toga odustao. Inače, iz Beograda za sada nisam nigde odlazio. Trenutno se lečim od tretmana. Van zatvora bi trebalo da je bolje mada je Srbija veliki zatvor. Iz nje ne idem, ne bežim jer želim da se to stanje izmeni nabolje.

Kako ste uspeli da pobegnete (navedite detalje) i da li ste na sigurnom?

Tokom svih zatvorskih dana, bilo u samici ili u totalnoj stacionarskoj izolaciji, neprekidno sam se spremao za bekstvo s obzirom na katastrofalno zdravstveno stanje. Na početku sam imao jezive probleme jer sam od 86 kilograma spao na 69. No, i pored padanja u nesvest i povraćanja od napora, nisam odustajao. Mogli su da me osude i na sto godina robije, znao sam da ću pobeći i da me nijedan zatvor ne može zadržati jer se nisam predao. Da bih u tome uspeo, sedam meseci sam se spremao za sedam sekundi bega.

Mada sam imao prilike i ranije, nisam bio fizički spreman, sada sam se spremio da i pored lošeg lečenja (slomljenog rebra, desne ruke i povrede bubrega) istrčim pedesetak kilometara u dahu, ne spavam i ne jedem sedam dana ili se gotovo jednom rukom spustim niz deset metara visok gromobranski sprovodnik na Maksilofascijalnoj hirurgiji u Beogradu, u čemu sam i uspeo. U ponedeljak sam primljen u bolnicu (6. marta), u utorak su me operisali, a iznenada za sredu planirali da me vrate nazad u zatvor. U bolnici nemaju svoje pidžame tako da mi je ostavljeno moje odelo koje sam kada su mi našli neke pidžame stavio u moju kasetu. U bolnici je trebalo da ostanem sedam dana, no nešto su sve ubrzali, pojačali stražu s jednog policajca na dvojicu i patrolna kola koja su neprekidno kružila oko bolnice. Čuvar u mojoj sobi je sa njima bio u vezi motorolom. Mada sam bio pod totalnom anestezijom i tek operisan, znao sam da te noći moram pobeći. Često sam ustajao do toaleta u okviru sobe, tu sam se skidao go i tuširao hladnom vodom nekoliko puta kako bih se osvestio od anestezije i došao sebi. Od operacije mi je glava bila kao balon i sva u zavojima, čuvaru sam govorio da moram da hladim taj otok kako mi ne bi stavio lance na noge, koje inače stavljaju. Normalno je da sam odglumio totalnu malaksalost i uspavanost, što nije upalilo sa čuvarom druge smene koji se od mene nije odvajao ni pola metra, ali sa trećom smenom jeste, što mi je iskreno žao jer je čovek sasvim OK. Ali, nisam želeo da prokockam tu noć za koju sam se pripremao sedam meseci. Kada je izašao da odnese motorolu na punjenje u jednu od bolničkih kancelarija hitro sam svu odeću odneo u toalet i stavio u veliku kesu za đubre. Kada se vratio malo smo pričali, a onda sam ga zamolio da ode do medicinske sestre i donese mi lek protiv bolova. Kako penicilin nisam smeo da primam, dali su mi injekciju linkocina od koje sam imao blokadu mišića. Čim je izašao, i pored ukočenih mišića, brzo sam se obukao i jednom budnom momku u sobi rekao da ja sada brišem i zamolio ga da on samo ostane u krevetu. Skočio sam na prozor i uspeo da se spustim onako kako sam i vežbao. Momak koji je bio budan verovatno je mislio da sam skočio sa prozora jer on nije ni znao za taj gromobranski sprovodnik. Bilo je negde oko 23:15. Onda sam skinuo zavoje i promenio fizionomiju mada je to bilo jako teško sa ogromnom oteklinom na obrazu. Ipak sam uspeo da dođem do ljudi koji su mi pomogli da se stacioniram na sigurnom.

Kako gledate sada na "petrovdanski ustanak" u Valjevu i na presudu?

Petrovdanski ustanak u Valjevu očigledno nije ugušen. Nije bio ni kada su me zatvorili. Što se tiče presude od strane papske kongregacije za doktrinu neokomunističkog veroslobizma i suzbijanja jeresi, ona je imala ukrotiteljski zadatak. Bilo mi je zabavno gledati te protivurečne i potčinjene smetenjake i Miloševićeve sluge kako nevešto pokušavaju da zadovolje pravnu porudžbinu kojoj sam, kao i oni, znao ishod.

Zahvaljujući sudijama na mom suđenju, i sâm sam se postideo njihove besmisleno obezvređene struke.

U odnosu na tromesečno školovanje Miloševićevih policajaca, sudije su ipak obrazovani za posao u kojem primaju deset puta manje mesa od malopre pomenutih. Roditelji su ih školovali da bi ih po selu uvažavali, a i sami su mislili kako će se boriti za nezavisno sudstvo i pravdu. Nažalost, sedeli su preko puta mene svesni da je više nevinosti u svim beogradskim prostitutkama iz Picinog parka no u njima. Mogli su me osuditi tada i na smrt, znao sam da ću uspeti da pobegnem jer sam to želeo.

Kad ste na mitingu u Valjevu prozvali vlast, prozvali ste i opoziciju. Vlast i dalje vlada, opozicija se i dalje udružuje.

U verovatno najkritičnijem periodu Miloševićeve vladavine posle pada Kosova, opozicioni lideri vraćaju stare dugove svome vođi kanališući po ko zna koji put energiju građana u smeru koji nije škodljiv za njega. Narod je nasedao kraljevima trgova, koji u svojim strankama vladaju kao i Milošević: trgujući međusobno našim gradovima, preduzećima i životima. Nemaju potrebe za bilo kakvom globalnom promenom u odnosu na vlast. Osećanja opozicionih lidera za narodnu patnju davno su izbledela (kao i vođina), jer su već godinama odrođeni od baze i uživaju dvorska uvažavanja svog vođe. Zato ih ne shvatam ozbiljno. Njihova maratonska sastančenja najbolji su pokazatelj davanja potrebnog vremena Miloševiću da ponovo ojača i zapečati sudbinu Srbije uvodeći nas u neki novi rat. Mnoge će bare narod u Srbiji morati da zamuti i iz njihovog mulja će i najkrupnije ribe morati da izađu na površinu.

Šta u svemu tome valja činiti, i šta vi činite?

Razlozi mog bekstva iz zatvora i jesu želja da bar progovorim o stanju naših stvari. Vlast i opozicija konstantno plaše svoje građane nekakvim građanskim ratom, kako ga tobož oni sprečavaju nekim trpljenjem i nekakvim izborima. Izbori u organizaciji vlasti, do kojih nikada neće doći jer vlast jednostavno ne sme dozvoliti svoj poraz jesu farsa. Ono što mislim da može zaustaviti srpsko zlo jeste svenarodni otpor.

Ideja građanskog otpora je ideja decentralizacije političke i bilo koje moći, timski rad na uspostavljanju stabilizacije zemlje, autonomije Vojvodine, Sandžaka, Kosova kao i gradske autonomije. Razlog mog ostanka u Beogradu je upravo osnivanje građanskog otpora Beograda, što će se već sledeće nedelje medijski obznaniti.

Na kraju jedno srpsko pitanje, pošto je ovo Srbija u kojoj i ono što jeste pokazuje se da nije, recite nam da li ima ikakvih slutnji da je ceo vaš slučaj "borba neprestana" ili ste, što bi se reklo, "na zadatku" jer, kao što znate, u nas se uvek pita "ko stoji iza njega"?

Kad me tako lepo pitaš, lepo ću i da ti odgovorim. Nisam nikada bio član nijedne stranke, što znači da nisam iskompromitovan. Imam petoro dece i stid me je da bar ne pokušam da se izborim za njihovu slobodu jer ne želim taj posao njima da ostavim. Smatram to dužnošću svih očeva i majki. Ako Bog da da uskoro oslobodimo ovu jadnu i napaćenu zemlju, ja opet uzimam moje četke i boje pa odlazim na Ostrog da oslikam novi manastir.

Iza mene i u meni stoji moj gnev prema zlu ma ko ga činio. To je i za sada naš jedini zadatak koji moramo završiti. Da li smemo pred sobom, pred istorijom osuditi svoju decu na večnu patnju jer nam se deca rađaju i umiru u komunističkoj bedi. Dozvolimo li da i dalje Miloševićevo zlo egzistira, bićemo odgovorni koliko je i on.

Dragan Todorović

prethodni sadržaj naredni

vrh