Politika

Vreme broj 482, 1. april 2000.

Kako se postaje socijalista

Plata za glas

Dobitna kombinacija glasi: ko se učlani u SPS – dobija posao. I do sada je, ne samo kod socijalista, partijska pripadnost igrala važnu ulogu u zapošljavanju, ali je sada stvar sistematizovana

Posle Četvrtog kongresa Socijalističke partije Srbije (SPS), novoizabrani članovi Glavnog i Izvršnog odbora ove stranke rastrčali su se po Srbiji. Privodi se kraju formiranje okružnih odbora stranke i opštinskih saveta Mladih socijalista. Partijski funkcioneri na proširenim sednicama lokalnih odbora prorađuju sa članstvom zaključke i smernice Kongresa. Kakve su ciljeve vladajući socijalisti sebi zacrtali? Predsednik Opštinskog odbora (OO) SPS-a Rume Damjan Radenković kaže da je prevashodni zadatak u razvoju same partije omasovljavanje "u svim strukturama, posebno sa mladima". Čudno je da stranka koja tvrdi da ima "preko 600.000" članova oseća potrebu za omasovljavanjem. Podmlađivanje je prirodna tendencija, jer sa, po sopstvenoj tvrdnji, "samo" 100.000 članova mlađih od 30 godina, SPS spada u starije partije u Srbiji. U skladu sa kongresnim zaključcima, samo je u Sremskoj Mitrovici, prilikom konstituisanja saveta Mladih socijalista, u SPS svečano primljeno 58 novih članova.

Što se tiče političkih ciljeva, Aleksandar Rastović, nekada predsednik Mladih socijalista a sada član Izvršnog odbora Glavnog odbora SPS-a zadužen za rad sa mladima, kaže da je "socijalno-ekonomska sfera u prvom planu aktivnosti socijalista". Govoreći nedavno u Novom Sadu, Rastović je podsetio da je "zapažen deo kongresnog dokumenta bio posvećen pitanjima mlade generacije". On je rekao da će jedan od najznačajnijih partijskih zadataka biti realizacija programa zapošljavanja 200.000 mladih ljudi. "Naša je obaveza da koliko god je moguće više zapošljavamo mlade, stručne kadrove", rekao je Rastović. Tako su novosadski socijalisti odlučili da preko Fonda za zapošljavanje "obezbede trajno zaposlenje za bar 50 visokoobrazovanih ljudi".

Ciljevi su hvalevredni, ali socijalisti ne bi bili to što jesu da se nisu opsetili da se obe muve mogu ubiti jednim udarcem. Dobitna kombinacija glasi: ko se učlani u SPS – dobija posao. I do sada je, ne samo kod socijalista, partijska pripadnost igrala važnu ulogu u zapošljavanju, ali je sada stvar sistematizovana i organizovana. "U Socijalističkoj partiji je u toku evidentiranje nezaposlenih članova, sa idejom da se oni zaposle", kaže izvor "Vremena" u SPS-u. "Radi se i na tome da članovi koji studiraju dobiju stipendije." Kada smo pokušali da u jednom opštinskom odboru dobijemo zvaničnu informaciju o ovome, rečeno nam je da "funkcioneri SPS-a ne komuniciraju sa listovimma kao što je "Vreme", koji se †nansiraju iz nepoznatih izvora.

Akcija se raščula po Srbiji. Mnogi nezaposleni omladinci razmišljaju o potpisivanju pristupnice SPS-u. Oni koji pristupnicu potpišu ubrzo otkriju da članstvo u toj organizaciji nosi sa sobom određene pogodnosti, ali i ozbiljne obaveze. Oni sa kojima smo razgovarali zaista su dobili željeni posao, u državnoj administraciji ili državnoj †rmi. Mogu da odu na odmor na Zlatibor, jeftino i na otplatu. Na kiosku ih svakog dana čeka taze "Politika". Zalomi se još ponešto, zavisi ko je predsednik opštinskog odbora. Tako su Velizar Đerić, savezni ministar za sport i predsednik OO SPS-a Savski venac, i rukometaš Igor Butulija, predsednik Komisije za sport Mladih socijalista, 12. marta u prostorijama opštinskog odbora mladim Beograđanima podelili 500 besplatnih karata za utakmicu Partizan–Obilić. "Ova akcija SPS-a Savski venac ima za cilj vraćanje omladine na beogradske stadione, kako bi mladima dala putokaz da se patriotski ponašaju i kako bi na tribine i sportske terene vratila publiku koja voli svoju zemlji i himnu", rekao je tada ministar Đerić. S druge strane, sastanci, dežurstva u stranačkim prostorijama ili deljenje brašna i šećera penzionerima umeju da zadese nove članove dva-tri puta nedeljno.

Ubrzo po dobijanju partijske knjižice od pridošlica se traži da ubede još nekog da se priključi stranci. "Svaki član Socijalističke partije Srbije je dužan da pridobija nove članove", piše u članu 11 statuta SPS-a. Idealno rešenje je nagovoriti društvo da dođe na neku žurku Mladih socijalista. Te zabave su otvorene i za potencijalno članstvo. "Hteo sam i ja da se učlanim, zbog posla. Odustao sam kad sam video kako im izgledaju žurke", priča za "Vreme" mladić kojeg je na zabavu Mladih socijalista odveo drug. "Morao bih sve vreme da provodim sa tim ljudima, i na poslu i u stranci. Možeš li da zamisliš kakav je to život?"

Nije to sve što SPS čini za mladu generaciju.       Aleksandar Rastović je 19. marta rekao da je stav SPS-a da se "moraju iznaći sredstva za kreditiranje masovne izgradnje stanova za mlade bračne parove". Otkud ova naprasna briga socijalista za omladinu u Srbiji? Ni na ovo pitanje se socijalisti ne stide da odgovore. "Rezultati lokalnih izbora će biti onakvi kako budemo realizovali program omasovljenja partije", izjavio je predsednik rumskih socijalista Damjan Radenković. Vrlo precizno rečeno. Od prošlih izbora, 1997. godine, punoletstvo je dostiglo preko 500.000 građana Srbije. Opozicija računa da su svi oni njeni potencijalni glasači, ali je poznato da u Srbiji na izbore izlazi vrlo mali procenat mladih ljudi. Iako su neke nevladine organizacije preuzele na sebe da organizuju medijsku kampanju za izlazak mladih na birališta, SPS se služi mnogo ubedljivijim sredstvima. Svi oni znaju da im jedino izborna pobeda SPS-a garantuje radno mesto. Socijalisti su, opet, svesni da samo na glasove onih koji su ličnim interesom vezani za njih mogu sa sigurnošću da računaju.

Ima novopečenih "espeesovca" koji se ipak kolebaju oko zaokruživanja kandidata na izbornom listiću. Na njima su, međutim, već posle kratkog vremena provedenog u stranci vidljive promene. "Moja drugarica je, pre nego što se učlanila u SPS i dobila posao bila protiv Slobodana Miloševića. Sada se ponaša kao da je doživela prosvetljenje i priča mi kako protivnici režima u kancelarijama drže slike Medlin Olbrajt", kaže jedna mlada Beograđanka.

Zoran B. Nikolić

prethodni sadržaj naredni

vrh