Politika

Vreme broj 468, 25. decembar 1999.

 

Slučaj Nebojše Ristića

Molba za pomilovanje

O opštoj podršci osuđenom novinaru govori i molba za pomilovanje koju su, na molbu Ristićeve porodice, potpisali svi odbornici Sokobanje, uključujući i odbornike JUL-a i SPS-a

Dupke pun autobus novinara iz Beograda posetio je proteklog vikenda u Sokobanji kolegu Nebojšu Ristića, koji je od nadležnih u zaječarskom Okružnom zatvoru, gde je od 20. aprila, dobio trodnevni dopust. Uhapšen je 20. aprila, za vreme NATO bombardovanja, praktično zbog istaknutog plakata "Free press" na prozoru TV "Soko" čiji je program u to vreme uređivao.

Organizator susreta, Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), zatražilo je najpre posetu Ristića u zatvorskom krugu, ali je dan pre nego je 40 novinara krenulo put istočne Srbije od upravnika stiglo obaveštenje da će se taj susret "omogućiti u povoljnijim okolnostima". Gordana Suša, predsednica NUNS-a, primetiće kasnije da su novinari kao "remetilački faktor" udaljeni iz Zaječara, u kojem je tog dana na proslavi lokalne televizije boravio predsednik Vlade Mirko Marjanović.

Nebojša Ristić (1964) stigao je u Sokobanju nepun sat pre beogradskog autobusa i s osmehom dočekao novinare na vratima svečane opštinske sale. "Mogli biste češće da zahtevate posetu", zahvalio se na neplaniranom slobodnom vikendu.

Potpuno smiren i pomalo zbunjen pažnjom koju dobija nakon što je odrobijao osam meseci, Ristić priča da se nalazi u nekoj vrsti "poljoprivrednog doma" i da je, nakon što je naučio da kopa kukuruz i radi u kantini, sada na povoljnom mestu bibliotekara. Organizatori susreta zamolili su novinare da ne postavljaju "politička" pitanja niti prenose Ristićeve izjave koje bi mu mogle naneti štetu.

"Valjda mogu da kažem da želim da izađem", rekao je Ristić i dodao još jedino da razlog tako stroge presude ne može biti plakat, jer se na prozoru "TV Soko" nalazio još od februara.

Ristić je osuđen po Krivičnom zakonu republike Srbije, član 218 za krivično delo širenja lažnih vesti, na godinu dana zatvora. "Kriv je zato što je, u nameri da izazove neraspoloženje i uznemirenje građana... u vreme važenja odluke o proglašenju ratnog stanja u Jugoslaviji kada mu je, kao glavnom i odgovornom uredniku 'TV Soko', uručeno rešenje Saveznog ministarstva za telekomunikacije... kojim je naređen prekid rada 'TV Soko'... već prethodno postavio plakat sa sadržinom 'Otpor je odgovor!' i plakat 'Free press - made in Serbia' sa pečatom radija B92 i slikom zatvorskih rešetki kao znak da u Srbiji ne postoji sloboda štampe, pa je isticanjem ovih plakata na javnom mestu... prenosio lažne tvrdnje... čime je izvršio krivično delo."

Dragoje Luković, savezni poslanik SPO-a, koji sada menja Ristića na dužnosti glodura "TV Soko", priseća se da je sudija Dragan Marjanović na suđenju Ristiću pročitao presudu i unezveren bacio papir. I Nebojši Ristiću i sudiji Marjanoviću Luković je predavao u školi, i kaže da su u Sokobanji lični odnosi stariji od stranačkih i da misli da sudiji "više nema opstanka u Banji zbog toga što mu je naređeno da uradi". "Čuo sam da je njegova žena imala neprijatnosti na poslu. Kad Nebojša dođe na vikend i izađemo da prošetamo, Dragan nas na ulici zaobilazi. On zna da ova sredina jednodušno stoji iza toga da Nebojša Ristić treba da bude oslobođen", kaže on za "Vreme". O opštoj podršci osuđenom novinaru govori i molba za pomilovanje koju su, na molbu Ristićeve porodice, potpisali svi odbornici Sokobanje, uključujući i odbornike JUL-a i SPS-a. Ta je molba tokom prošle nedelje odbijena, a NUNS ovih dana priprema novu molbu za pomilovanje koja se upućuje predsedniku Srbije Milanu Milutinoviću.

Jelena Grujić

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)