Svet

Vreme broj 461, 6. novembar 1999.

 

Predsednički izbori u Makedoniji

Odluka u drugom krugu

Tupurkovskom je ostala mrlja da je za priznavanje Tajvana uzeo proviziju, Georgijevskom da je za prodaju Skopske rafinerije Grcima lično dobio nekoliko miliona dolara

Tito Petkovski, pobednik prvog kruga glasanja na predsedničkim izborima u Makedoniji, izjavio je da su izbori protekli u fer i korektnoj atmosferi i da je to "još jedan doprinos mladoj makedonskoj demokratiji". Petkovski je dobio čak 50 odsto glasova više od drugoplasiranog Borisa Trajkovskog, kandidata VMRO-a.

Rezultati nakon glasanja održanog u prošlu nedelju rešili su nekoliko ovdašnjih dilema i potvrdili da su građani Makedonije večinom nezadovoljni vladavinom VMRO-a, da je jaz između Makedonaca i Albanaca veliki uprkos svakodnevnim tvrdnjama premijera Ljupča Georgijevskog o "relaksiranim međuetničkim odnosima" i, konačno, da Vasil Tupurkovski nije političar u kome građani Makedonije vide svog "mesiju".

Zašto je kandidat opozicionog Socijaldemokratskog saveza Tito Petkovski posle prvog kruga dobio najviše glasova, ostavivši za sobom šestoricu drugih kandidata koji su pretendovali na predsednički tron? Prema svim sondažama objavljivanim u poslednjih mesec dana, 54-godišnji pravnik Tito Petkovski bio je vodeći kandidat, pa njegovo prvo mesto i nije bilo iznenađenje.

Iznenađenje su "priredili" VMRO-DPMNE i Demokratska alternativa (DA) Vasila Tupurkovskog, koji su pre samo deset meseci na parlamentarnim izborima odneli veliku pobedu nad socijaldemokratama.

DRASTIČNI ZAOKRET: Zašto se raspoloženje birača tako drastično okrenulo za samo deset meseci? Niko ne veruje da su birači zaboravili kako je Socijaldemokratski savez vladao u prethodnih devet godina, već je njihov "povratak" socijaldemokratskom kandidatu iznudila nova vlast koalicije "Za promene", koja se pokazala lošom, nejedinstvenom, a po nekima i nesposobnom da odgovori na izazove koje nosi vlast.

Georgijevski i Tupurkovski su uknjižili negativne poene zbog uspostavljanja diplomatskih odnosa sa Tajvanom, zbog "servilnog" odnosa prema NATO-u, zbog prijema Hašima Tačija kao "premijera" Kosova, zbog upadljive pozitivne energije prema Bugarskoj i Grčkoj i najviših zbog neispunjavanja obećanja datih na parlamentarnim izborima u sferi ekonomije i socijalnih pitanja.

Osim toga, državna administracija i funkcioneri na vrhu ozbiljno su sumnjičeni za korupciju. Tupurkovskom je ostala mrlja da je za priznavanje Tajvana uzeo proviziju, Georgijevskom da je za prodaju Skopske rafinerije Grcima lično dobio nekoliko miliona dolara, a neki istaknuti funkcioneri VMRO-vske provinijencije i funkcioneri Alternative su u javnosti optuženi za umešanost u šverc nafte i cigareta.

Tupurkovskom i Trajkovskom birači makedonske nacionalnosti zameraju i na čutanju kada su u izbornoj kampanji kandidati-Albanci Muarem Neđipi i Muhamed Haljilji licitirali sa dobijanjem statusa "naroda" za Albance u Makedoniji, sa Makedonijom kao dvonacionalnom državom i sa priznavanjem "nezavisnosti" Kosova. Nasuprot njima, Petkovski i Stojan Andov (takođe kandidat za predsednika), oštro su se suprotstavljali takvim predlozima.

Makedonci će za dve nedelje, u drugom izbornom krugu, odlučivati koji će od dvojice kandidata, Tito Petkovski ili Boris Trajkovski, biti naslednik Kire Gligorova koji 19. novembra, nakon dva mandata na mestu predsednika suverene nezavisne Republike Makedonije, odlazi u penziju.

Socijaldemokrata Petkovski u drugi krug ulazi s prednošću iz prvog glasanja, ali i sa hipotekom koju mu je nametnuo VMRO da je "prosrpski orijentisan, da je major KOS-a," te da je "komunjara koja ni u kom slučaju ne može da bude i demokrata".

GLASOVI ILI BOJKOT: Trajkovski (VMRO), prema analizama, nije bez šanse za osvajanje pobedničke fotelje uprkos činjenici da ga je Petkovski katastrofalno porazio u prvom krugu. Stranka Arbena Đaferija, čiji je kandidat osvojio čak 140.000 glasova, ne krije da će svoje birače pozvati da glasaju za kandidata VMRO-a, i da će oni odlučiti ko će biti predsednik države.

Nakon prvog šoka, Vasil Tupurkovski se nije izjasnio kome će od dvojice kandidata njegova DA dati svojih 160.000 glasova. Moguće je da ih ne daju nikome i time stave pod znak pitanja ishod glasanja nakon drugog kruga. To bi Tupurkovski mogao da uradi jedino ukoliko uspe da ubedi VMRO-vce da umesto poraza od socijaldemokrata izaberu bojkot njihovih pristalica u drugom krugu, tako da odziv birača bude ispod zakonskih 51 odsto.

Portparol Tupurkovskog Slobodan Čašule već je rekao da će koalicija Georgijevski-Tupurkovski- Džaferi, ukoliko na ovim izborima ne bude izabran novi predsednik, imati četiri meseca da se konsoliduje i da kandiduje jednog kandidata "koji će pobediti sve ostale". Čašule to nije rekao, ali je poznato da bi taj kandidat bio Vasil Tupurkovski.

Aco Kabranov

 

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)