Politika

Vreme broj 461, 6. novembar 1999.

 

Atentat na Momčila Trajkovića

Vrištali su od besa

Preživeo je. Ma koliko to ne išlo naruku onima kojima bi najviše odgovaralo da ga više nema

U noći između subote i nedelje obili su stan Momčilu Trajkoviću, "samozvanom lideru kosmetskih Srba" kako ga tituliše Tanjug, a u stvari, predsedniku Izvršnog odbora Srpskog nacionalnog veća Kosova. Na ovu funkciju pre desetak dana izabrali su ga predstavnici tamošnjih Srba na skupu u manastiru Gračanica. Niko se nije uselio, ništa nisu ukrali. Ne zna se ko je to učinio, istraga je u toku. Samo su sve porazbijali i time Trajkoviću "poslali poruku". Nema sumnje da je on tu poruku dobro shvatio. Baš kao i KFOR, koji je ubrzo posle obijanja došao na lice mesta i - promenio bravu. Trajković je, kažu dobro obavešteni, u to vreme bio negde u Srbiji.

Kada se vratio, parkirao je auto tridesetak metara od kuće u naselju Dardanija u Prištini, baš kao što je to uvek i radio. "Malo je voleo da ih nervira time", kaže naš izvor, inače dobar poznavalac onoga što se na Kosovu događa, podrazumevajući da je dovoljno reći "ih" da bi sve bilo jasno. Trajković nije imao pratnju, baš kao ni stražu o kojoj ovih dana javljaju mediji. I inače je imao zaštitu KFOR-a samo u retkim prilikama. Posle oštre svađe sa šefom civilne misije UN-a na Kosovu Bernarom Kušnerom, a povodom osnivanja Zaštitnog korpusa, ni međunarodne snage se nisu pretrzale u nuđenu zaštite.

Onda je u nedelju predveče, desetak sati po obijanju stana, neko zazvonio na Trajkovićeva vrata. Otvorivši, video je da nije ni neko od prijatelja, ni kakav pripadnik KFOR-a, i hitro je pokušao da ih zatvori. To mu je verovatno spaslo život. Dobio je metak u desnu butinu.

"Pokazali su takav bes da su vrištali dok su pucali", izjavio je Trajković u ponedeljak. Napadači su pobegli, a on je pozvao KFOR i, sa sve olovom u sebi, u njihovoj pratnji izašao iz zgrade.

Beogradska "Politika" je u utorak objavila Tanjugovu vest o ranjavanju Momčila Trajkovića, ali je u okviru prenela komentar člana Izvršnog odbora SPS Gnjilana Božidara Mitrovića koji kaže da je u stvari reč o "reklamnom triku Tačijevog dobrog prijatelja sa kojim je potpisao sporazum kao samozvani predstavnik Srba na Kosmetu". Kao, "umesto hitne pomoći, Trajković je prvo pozvao kamere da ga odmah posle atentata snime kako ćopa".

Momčilo Trajković je potom prebačen u Kosovo Polje gde mu je rana obrađena, a potom u Čaglavicu, selo nadomak Prištine. Kada smo u utorak uveče pozvali kuću u kojoj je smešten, niko se nije javio, a Trajković se ne javlja ni na mobilni telefon. Na naš telefonski poziv u stan u Prištini odgovorio je muški glas koji je na naše "dobro veče" rekao - "engleski, molim". Na pitanje da li je u pitanju pripadnik KFOR-a odgovorio je potvrdno, ali je odrečno odgovorio na pitanje da li je Momčilo Trajković kod kuće.

"Ovde nema nikoga koji se tako zove", rekao je kratko.

Pokušaj ubistva Momčila Trajkovića drugi je napad tamošnjih Albanaca (istraga je u toku) na Srbina koji je prominentni političar sa Kosova.

Krajem jula napadnut je u Prištini Živorad Igić, visoki funkcioner SPS-a, i njegova supruga. Igić je prošao sa teškim unutrašnjim povredama od kojih se lečio nekoliko meseci. Još se nije vratio na Kosovo.

Dušan Radulović

 

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)