Svet

Vreme broj 455, 25. septembar 1999.

 

Rusija

Čekajući kredite

"Svako u Rusiji zna ko je krao i ko je koliko para prebacio u inostranstvo. Protiv toga se ništa ne preduzima, pošto svako ko pokrene takav slučaj mora računati da će se istraga okrenuti i protiv njega", tvrdi jedan od ozbiljnih pretendenata na Kremlj

Specijalno za VREME iz Moskve

U Moskvu je stigla za ruske vlasti radosna vest. U jednom dahu, ruski premijer Vladimir Putin saopštio je novinarima da grupa ruskih stručnjaka koji su, zajedno s američkim, radili u Vašingtonu "na sreću nije potvrdila" informacije medija da je ruski novac pran u njujorškoj banci (Bank Of New York).

Saopšteno je da je ustanovljeno da američke specijalne službe nemaju podataka ni da je novac koji je Rusiji stigao od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) prošao kroz tu banku.

Ruski zvaničnici su se, ponavljajući tu vest, ipak ograđivali da - možda i postoji oticanje kapitala iz Rusije, i pranje novca u stranim bankama (koje svakako treba podrobno ispitati...), ali da ni u kom slučaju nije reč o kreditima MMF-a.

Šef ruske diplomatije Igor Ivanov je, pred odlazak u Vašington na Generalnu skupštinu UN-a, dobio od predsednika Borisa Jeljcina i specijalan zadatak- da poradi na imidžu Rusije, okaljanom u finansijskom skandalu. To će značiti, i da ukloni političke prepreke za dobijanje naredne tranše kredita MMF-a.

ZAJEDNIČKA ISTRAGA: Finansijske mahinacije i prljavi ruski novac u američkim bankama bili su, tako, jedna od važnijih tema u razgovoru Ivanova sa američkim državnim sekretarom Medlin Olbrajt. Ivanov je posle izjavio da je "dobro što ruske i američke specijalne službe rade zajedno", i da je Rusija zainteresovana za istragu svih mogućih takvih slučajeva", i još više za povratak nezakonito iznetog novca. A Olbrajtova je pak, ne želeći da komentariše dosadašnje rezultate istrage, zatražila da se ona nastavi, i da se ruska vlada najozbiljnije pozabavi korupcijom u svojim državnim organima.

Moskovski mediji su podeljeni u oceni koliko će još trajati "antiruska kampanja" u zapadnoj štampi, i kolike su šanse da stigne novi kredit MMF-a. Po jednima, to što je pomoćnik predsednika SAD Semjuel Berger u nedelju priznao da Ministarstvo pravde SAD "ne raspolaže dokazima da je Rusija zloupotrebila novac SAD ili MMF-a" ne znači i da je kraj finansijskog skandala blizu. A posledica skandala može biti i problem sa dobijanjem novog kredita.

Po drugima, međutim, "kampanja" se bliži kraju, i povećavaju se nade ruske vlade da će stići nova tranša od 640 miliona dolara. Kao potvrda za to, navodi se da eksperti MMF-a, koji su radili na proverama u Moskvi do 17. septembra, nisu našli nikakve činjenice o zloupotrebama. Pristalice te "optimističke varijante" ocenjuju da bi tačku na skandal mogla da stavi rasprava u američkom kongresu o "korupciji u Rusiji", koju je organizovao republikanac Džejms Mič, koji je režim u Rusiji nazvao "oligarhijskom kleptokratijom".

Ovdašnji analitičari ocenjuju da je reč o čisto političkoj raspravi, koja nema za cilj stvarne rezultate, već to da republikanci priču iskoriste kao dokaze neefikasnosti politike sadašnje vlasti SAD prema Rusiji.

Na tu raspravu su pozvani i poslanik ruske Komunističke partije Aleksandar Kulikov, visoki funkcioner službe za platni promet Jurij Boldirev, bivši državni tužilac Jurij Skuratov i Mihail Hadorovski, šef "Jukosa", za koga "Vašington post" tvrdi da je "centralna figura istrage". Poslednja dvojica su odbila da učestvuju u toj raspravi. Hadorovski je kao objašnjenje naveo da želi bolje da se upozna sa dnevnim redom i sastavom učesnika, dok je Skuratov oćutao.

OTICANJE KAPITALA: U međuvremenu, u očekivanju da se prašina u medijima slegne i da dođe nova tranša kredita, reči "korupcija u Rusiji", i "pranje ruskog novca", koje koriste zapadni mediji, zvaničnici u Moskvi izbegavaju, koristeći mekše, manje bolne kao što su "oticanje kapitala" ili "slučaj Njujorške banke". Zamenik direktora ruskog FSB-a Viktor Ivanov to objašnjava time da "nema činjenica da se te operacije mogu nazivati pranjem novca", i da je u Rusiji dogovoreno da se u istrazi kao "radna verzija" koristi termin "oticanje kapitala".

Protivnici Kremlja ovaj skandal i dalje ne propuštaju u borbi na unutrašnjopolitičkoj sceni. Lider pokreta "Otadžbina - sva Rusija" Jurij Lužkov, gradonačelnik Moskve, prilikom posete Austriji rekao je da državni vrh, javno tužilaštvo i organi bezbednosti ne ispunjavaju svoje obaveze, već se bave političkom borbom.

"Svako u Rusiji zna ko je krao i ko je koliko para prebacio u inostranstvo. Protiv toga se ništa ne preduzima, pošto svako ko pokrene takav slučaj mora računati da će se istraga okrenuti i protiv njega", tvrdi jedan od ozbiljnih pretendenata na Kremlj.

Zorana Bojić (BETA)

 

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)