POLITIKA

Vreme broj 450, 21. avgust 1999.

 

Izjave i najave

Ko je rekao Rumunija

Atmosfera u Srbiji postaje sve neprijatnija. Političke ličnosti koje traže odlazak vlasti morale bi - i pre građana koji taj zahtev podržavaju - biti spremne da se suoče sa reakcijama režima, kojih će verovatno tek biti

"Vesna Pešić je u zemlji", glasio je odgovor predstavnika Građanskog saveza Srbije na pitanje postavljeno na konferenciji za štampu u toj stranci u sredu 18. septembra. Da, ali ne u zemlji Srbiji nego u zemlji Crnoj Gori, gde je iznenada otputovala prethodno veče. Evo nekih elemenata na osnovu kojih bi se mogao rekonstruisati odlazak doskorašnje predsednice GSS-a:

"Vreme" je u utorak 17. avgusta dobilo informaciju iz Građanskog saveza Srbije da će nam Vesna Pešić dati intervju u sredu 18. avgusta, u 13 sati. U sredu ujutro smo od njene porodice, međutim, saznali da je otišla na duži put "da se odmori".

U međuvremenu, u utorak uveče, na RTS-u je saopšteno da je Okružno javno tužilastvo u Pančevu zahtevalo od SUP-a u tom gradu da "hitno prikupi obaveštenja" u vezi s njenom izjavom na mitingu Saveza za promene u Vršcu 12. avgusta. Tužilac Petar Lalić je od policije tražio da preduzme mere "povodom neposrednog saznanja o izvršenom krivičnom delu - napadu na ustavno uređenje iz člana 114 Krivičnog zakona SRJ, izvršenog u podstrekivanju u smislu odredbe iz člana 23 Krivičnog zakona SRJ".

POVOD: Povod za akciju tužilaštva bila je izjava Vesne Pešić na mitingu Saveza za promene u Vršcu 12. avgusta koja je glasila: "I sada s ovog skupa da kažemo da nema više pardona. Moramo da ih pobedimo, jer ako treba - radiće i rumunski metod."

Ukoliko bi bila osuđena za pomenuto krivično delo, gđa Pešić bi mogla dobiti kaznu od 10 do 20 godina zatvora. Ona sama je pred odlazak - u pravcu suprotnom od rumunskog - ocenila da je pokretanje postupka protiv nje pokušaj da se "zastraši narod" i "uznemiri javnost" pred opozicioni miting u Beogradu 19. avgusta.

Pešićeva je, inače, u brojnim nerežimskim medijima pokušala da objasni šta je u stvari htela da kaže. "Kad sam na mitingu SZP-a u Vršcu pominjala rumunski metod, nisam u glavi imala vojni sud i bračni par Čaušesku već narod", dok oni koji je optužuju "očigledno pred očima imaju bračni par Čaušesku i sud koji ih je osudio", rekla je "Blicu". U "Glasu javnosti" je izjavila da je u Vršcu kazala da "nikad jedno društvo i narod ne smeju dozvoliti da ne funkcionišu demokratske institucije, parlament i sudstvo, jer se onda može desiti rumunski metod, odnosno da narod svoja prava traži na ulicama..." "Svako ko se seća mog političkog delovanja zna da sam se uvek zalagala za mir i govorila da treba pregovarati, a ne ratovati. Ono što se poslednjih deset godina dešavalo govori samo po sebi, kao i ko je bio za rat. Sad režim nastoji da mene, osobu koja je 1997. godine nominovana za Nobelovu nagradu za mir, proglasi teroristom..."

POSLEDICE: Budući da je pozivanje na nasilje svuda u svetu kažnjivo, vlast je, kao što se moglo i očekivati, oberučke dočekala spornu izjavu Vesne Pešić. Dijapazon uvreda na račun opozicije proširen je dosad najtežom optužbom: predsednik Vlade Srbije Mirko Marjanović izjavio je "Politici" u nedelju 15. avgusta da je Savez za promene, u čijem je članstvu i Građanski savez, "teroristička organizacija", te da su njegovi lideri "najmljene plaćene ubice". Još je ocenio da "ne postoji nijedan razlog za sumnju" da je SZP eksponent politike koju je prema nama vodio NATO. Za optužbom je usledila pretnja koju je Marjanović ovako formulisao: "Najveće zlo za svaku zemlju je onaj njen građanin koji podržava neprijatelja te zemlje u zlu koje on vrši nad njom. Zato su za nas u Srbiji i Jugoslaviji naši najveći neprijatelji oni u kojima su ubice iz NATO-a našle saveznike za nasilje nad našim ljudima... Narod i zemlja koji su se nedavno suprotstavili svojim ubicama iz NATO-a treba danas sa istim nacionalnim ogorčenjem i sa istom državnom odgovornošću da se suprotstave njihovim najmljenim ubicama u zemlji, vrbovanim među građanima Jugoslavije."

Premijerovi istomišljenici počeli su da se oglašavaju na sve strane sličnim izjavama. "Na političko-uličnoj sceni postoji i grupa plaćenika koji su protiv svog naroda i svoje zemlje. To je sekcija obožavalaca NATO-pakta", rekao je Ivan Marković, sekretar Direkcije JUL-a, dok se u saopštenju te stranke kaže da se iza Saveza za promene "nalaze teroristi i ubice koje plaća NATO". Ljubiša Ristić, predsednik JUL-a, bio je direktniji. Ustanovivši da je miting opozicije zakazan za 19. avgust u Beogradu "nastavak bombardovanja", ocenio je da je "ovo borba na život i smrt" i pozvao sve stranke u Srbiji da prate glas naroda koji je rekao da ćemo svoju kuću sami uređivati. "Zar treba posle svih Rambujea i 20.000 tona bombi da vlast damo strancima", pitao je Ristić. (Bratislava Buba Morina, savezni ministar za interno raseljena lica, povodom mitinga je izjavila u prolazu: "Trula guska, znate, ne guguče.")

PROBA: I nije Vesna Pešić jedina koja se poziva na rumunski epilog. Mlađan Dinkić, koordinator Grupe 17, pre nekoliko dana je u intervjuu bečkom listu "Di Prese" izjavio da bi - ukoliko vlast ne odstupi do zime - "bes naroda mogao da dovede do krvavog scenarija, slično padu komunizma u Rumuniji ili masakru na Trgu nebeskog mira". Dinkić je analizirao rumunski scenario i u emisiji ANEM-a koju je emitovao Studio B u utorak 17. avgusta, ali, koliko je poznato, do trenutka pisanja ovog teksta nisu reagovali organi reda.

Vlast je, što nije nelogično, posebno alergična na bilo kakvo pominjanje rumunskog raspleta. Prošle jeseni je časopisu "Evropljanin", čiji je vlasnik bio ubijeni Slavko Ćuruvija, razrezana višemilionska kazna između ostalog i zbog pominjanja "rumunskog scenarija" i fotografije oružanog obračuna na ulicama Bukurešta, ispod koje je stajao potpis: "Rasplet: u Rumuniji se završilo ovako".

Građanski Savez Srbije je verovatno u pravu kad ocenjuje da je dizanje tužilaštva protiv Vesne Pešić nekakva "proba režima", jer im, na primer, još nije palo na pamet da policijom prete generalu Momčilu Perišiću, pa ni da ga optužuju da je terorista i plaćenik NATO-a. "Politika" se zasad zadovoljava time da ga lično vređa: "Oni koji eventualno podržavaju Momčila Perišića treba da znaju - nerealizovani vojskovođa, neuspešni general, moguće frustrirani muškarac, u zlo vreme i uz neopreznost normalnih ljudi, može da postane njihov najveći neprijatelj. Mali, zaplašeni, hendikepirani muškarac često je u istoriji bio veliki ubica." Tekst je inače potpisan samo inicijalima N.B. Kako "Vreme" saznaje u krugovima "Politike", ta skraćenica označava "Nedeljni Broj" (u žargonu ekipa koja je pripremala izdanje za ponedeljak), a autori su anonimni, mada je tekst dežurnom uredniku predao Hadži Dragan Antić, direkor i v.d. glavnog urednika "Politike" lično.

Razjareni režim se zasad fizički obračunava sa manjim "šaržama", gde očekuje da to može učiniti bez veće opasnosti od masovnije reakcije građana.

Atmosfera u Srbiji, ukratko, postaje sve neprijatnija.Vlast svakog dana pruža sve više dokaza da nema nikakvu nameru da odstupi mirno (u skladu sa čuvenom izjavom dr Mire Marković iz 1989. godine da oni na vlast nisu ni došli za zelenim stolom, pa neće tako ni otići), a ako je moguće, neće odstupiti uopšte. Političke ličnosti koje traže odlazak vlasti morale bi - i pre građana koji taj zahtev podržavaju - biti spremne da se suoče sa reakcijama režima, kojih će verovatno tek biti. Što je najvažnije, u opipljivom strahu od oružanog nasilja u Srbiji, najmanje što bi opozicioni lideri mogli da urade je da neopreznim izjavama ne daju građanima razloga da veruju da bi neko drugi osim vlasti mogao pokrenuti to nasilje.

Roksanda Ninčić

 

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)