POLITIKA

Vreme broj 447, 31. jul 1999.

 

Nešto novo/staro u medijima

Ponovo radi radio

O novom početku za "Vreme" govore Dušan Mašić (B92) i Nenad Cekić (Indeks)

Da je opšta atmosfera manje uzburkana i da uopšte ima razloga za bilo kakvo slavlje, protekla nedelja mogla bi da se nazove nedeljom vaskrsenja ugušenih radio-stanica. Od ponedeljka 26. jula u 9 sati izjutra, na frekvenciji 99,9 MHz, Beograđani ponovo mogu da čuju "signal programa Radio Indeksa kakvog ga pamte slušaoci do trenutka kada je oktobra prošle godine ugušen", kako stoji u saopštenju ove radio-stanice. Radio Indeks za sada 24 sata dnevno pušta muziku, ali će u trenutku kada ovaj broj "Vremena" bude u prodaji početi i informativni program. Dva dana kasnije, u okviru Trećeg programa Radija Studio B, počelo je emitovanje eksperimentalnog programa B2-92 koji radi ekipa "prave devedeset dvojke".

"Program traje od osam izjutra do osam naveče", objašnjava za "Vreme" koordinator Informativnog programa B2-92 Dušan Mašić. "Eksperimentalni program na frekvenciji 99,1 MHz - muzika i džinglovi - trajaće do 2. avgusta, kada bi trebalo da počnemo i sa informativnim emisijama. Mi smo ušli u novi projekat koji ima dva cilja: da ljudi saznaju šta se dešava u zemlji u kojoj žive i da vratimo ono što nam je uzeto. Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) i Studio B potpisali su ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji. Studio B nam je ustupio studio koji je bio namenjen samo za muzički program. Ostalo što nam je potrebno da bismo radili i informativni program skrpljeno je, pozajmljeno i kupljeno po najnižim cenama, ali ćemo krenuti."

Na pitanje kako će se ponašati redakcije ukoliko se rukovodstvo Studija B, medijske kuće pod apsolutnom kontrolom gradske uprave, bude mešalo u uređivačku politiku, Mašić kaže: "Studio B je znao s kim počinje saradnju, ova ekipa je 10 godina uređivala program Radija B92. Zato ne očekujemo mešanje u našu uređivačku politiku. U suprotnom, projekta neće biti, na to nećemo pristati kao što nismo pristali da radimo za novo rukovodstvo B92."

Podsetimo, program Radija B92 prekinut je u rano jutro 24. marta ove godine, uoči rata. Policija je ušla, prekinula program, privela glavnog i odgovornog urednika Verana Matića, držala ga nekoliko sati i - pustila. Radio je nastavio da radi program preko Interneta, a informativne emisije prenosile su druge stanice ANEM-a. To je trajalo do 2. aprila kada su u redakciju ušli sudski izvršitelji Privrednog suda u Beogradu, policija, buljuk kratko ošišanih momaka i - novo rukovodstvo, na čelu sa Aleksandrom Nikačevićem, poznatim prvoborcem protiv antirežimskih studentskih demonstracija 1991. godine. Omladinski savet Beograda, formalni osnivač radija, prethodno je promenio status preduzeća, izabrao novo rukovodstvo, upisao ga u Privredni sud i uspeo da angažuje sudske izvršitelje, i to sve za dva dana! Svi zaposleni na radiju u međuvremenu su dobili otkaze (o svemu je "Vreme" pisalo). Vrednost opreme koja je tako došla u ruke "državnih ljubimaca" velika je - Radio B92 je svojevremeno dobijao možda veću pomoć inostranih fondacija nego svi ostali mediji u zemlji. O povratku oduzete opreme brinuće se doskorašnji glavni i odgovorni urednik Veran Matić.

Radio Indeks, koji se proslavio tokom protestnih šetnji 1996/97 godine, ućutkan je još oktobra prošle godine. Njima je Radio Beograd prvo otkazao gostoprimstvo u svojim prostorijama koje "indeksovci" zakupljuju skoro tri decenije i isključio im signal na frekvenciji 88,9 MHz, za koji takođe imaju ugovor sa RTS-om, sve bez pisanog traga. "Mi nismo ugašeni po zakonu o informisanju, niti po bilo kom drugom zakonu ili propisu, mi smo jednostavno prva žrtva represije nad medijima", kaže direktor i glavni i odgovorni urednik Nenad Cekić.

Ubrzo su inspektori za telekomunikacije Radio Indeksu zabranili rad i na drugoj frekvenciji - 99,8 MHz - za koju su "indeksovci" tražili dozvolu i, pošto im nije odgovoreno u zakonskom roku od dva meseca, smatrali dobijenom, po osnovu "ćutanja uprave". Uz sve to, formalni osnivači Radio Indeksa, oba beogradska univerziteta, u novembru su nelegalno smenili Cekića. Viši privredni sud dva dana pred početak rata proglasio je smenu nezakonitom i vratio je Cekića na posao. Ova stanica, koja je, za razliku od Radija B92, podnela zahtev za vlasničku transformaciju i čeka odgovor, spremala se da nastavi sa programom, ali su onda počele da padaju bombe.

"Procenili smo da emitovanje programa za vreme ratnog stanja ne bi bilo dobro ni za nas, ni za vlast", kaže Cekić. "Sada smo krenuli, između ostalog i zbog toga što su na našoj frekvenciji 99,8 MHz počeli da se emituju programi stranih servisa na srpskom jeziku, a mi mislimo da građane Srbije treba da informišu - građani Srbije. Uprkos pritisku sačuvali smo sav svoj tehnički i kadrovski potencijal. Verujemo da je ovom narodu dosta globalnih projekata sa minornim efektima i da su male, lokalne i privatne radio-stanice model organizacije elektronskih medija. Vreme je za novi početak."

Obe stanice za sada su smeštene na 17. spratu "Beograđanke".

U. K.

 

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)