MOZAIK

Vreme br. 430, 16. januar 1999.

 

Kikinda, stecište mladih bivše Jugoslavije

Pet dana ljudskih prava

Kamp "Škola mira" održan krajem prošle i početkom ove godine u Kikindi. Polaznici iz svih država nastalih raspadom SFR Jugoslavije. Incident na dočeku Nove godine na Trgu. Organizatori i učesnici kampa zadovoljni prijemom u Kikindi

54-2.gif (20344 bytes)U Kikindi su se 28. decembra okupili po četrnaesti put, polaznici "Škole mira", 120 učenika završnih razreda srednjih škola i studenata iz svih bivših republika bivše SFR Jugoslavije. Ovo je bilo drugo okupljanje u SR Jugoslaviji, prvo je bilo krajem februara u Bijeloj, u Crnoj Gori. Organizator je bila "XXL Kreativna Grupa mladih" iz Beograda, a u pozivu učesnicima doslovce je pisalo: "Smatramo da je Kikinda idealno mesto za održavanje Škole mira, jer je to prva opština u Jugoslaviji u kojoj je opozicija dobila apsolutnu vlast. Tamo očekujemo tolerantnu sredinu i uspešnu saradnju sa lokalnim organizacijama."

"Tematska osnova ovoga kampa je ista kao i onoga u Bijeloj: medijsko prikazivanje prve generacije ljudskih prava", kaže Spomenka Žarković, koordinator Škole mira i novinar sa desetogodišnjim iskustvom u radu nevladinih organizacija.

"Zahvaljujući XXL Kreativnoj grupi mladih okupljena su deca iz svih delova bivše Jugoslavije koja su odrastala u ratu, i mi ovde želimo da vidimo koliko su ona antiratno edukovana, koliko će se i kakvih kontakata uspostaviti u samom kampu, šta može zajedničko da se uradi i koliko je poslednjih deset godina rata i svega drugog što se događalo uticao na te mlade ljude. Škola mira uči pravu na izbor, a kada čovek jednom nauči, kad nauči to pravo, teško dopušta da mu ga bilo ko ograničava. Već i to bi bilo dovoljan rezultat."

Teme su u kampu obrađivane na kreativnim radionicama, grupama koje se bave vidovima medijskog prikazivanja: radio, internet, novinarstvo, foto itd. Kikinda se pokazala kao dobar domaćin. Osim tehničke opreme za novinarsku, internet, radio, TV i video radionicu, polaznici su na svakom koraku bili prijateljski i srdačno primljeni.

Svi na svome

"Gdje ko stao u Gorskom Kotaru na tlo goransko, bilo da je Hrvat ili Srbin, mogao je reći da je na svome. Zato nas jako ne štimaju, ne hvale, ne izgovaraju javno, ne pozivaju se na nas, mislim, naše vlasti u Hrvatskoj, jer nekako kao da kraj heroja rata ne znači početak heroja mira", rekao nam je Franjo Starčević, penzionisani profesor filozofije iz Mrkopalja u Gorskom Kotaru, idejni tvorac "Škole mira".

55.gif (17695 bytes)Svuda, osim... Dva muzičara grupe "Schmrtz" iz Zagreba, potpomognuti sa još par polaznika škole iz Srbije, plesnom grupom devojaka, najavljeni su kao učesnici na novogodišnjoj proslavi na Trgu. "Grupa 'Schmrtz' iz Zagreba bila je pozvana da učestvuje u programu na Trgu", rekla je Ana Todorović, student ekologije i predsednica Upravnog odbora XXL Kreativne grupe mladih. "Izašli su i bili gađani petardama a neki su skandirali: 'ustaše, ustaše', pa su se svi vratili u hotel. S jedne strane, bili smo razočarani, ali to ne treba vezivati za Kikindu, to su bili postupci pojedinaca i sve je bilo mnogo bolje nego u Bijeloj. Ovde smo sretali ljude koji su srećni što se ovde dešava Škola mira".

Posle incidenta i povika 'ustaše, ustaše', ljudi, kojih je bilo mnogo na Trgu, prilazili su mi, videli su po bedžu da pripadam organizatorima, i izvinjavali se, bilo im je zaista krivo što se to dogodilo", nadovezala se Spomenka Žarković. Poslednjeg dana boravka u Kikindi, 3. januara, u sali Narodnog pozorišta, Škola mira je demonstrirala deo rezultata svojih radionica. Ono što je moglo da se vidi i čuje dokaz je da je škola uspešno radila. Treba imati u vidu da prikazana jednočinka ili koreografija modernog baleta uz improvizovanu muziku i nije imala prevelike umetničke pretenzije. Želja je bila da se demonstrira mogućnost da heterogene nacionalne grupe u samo tri-četiri dana stvore nešto zajedničkim naporima. I u tome se uspelo.

Dragomir Vlaisaljević (Kikindske)

 

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)