MERIDIJANI

Vreme br. 430, 16. januar 1999.

 

53.gif (13338 bytes)

FRANKFURT

Skladište

Nemačka Bundesbaka traga za 25 zgrada u Frankfurtu u kojima bi mogla da uskladišti nove euro novčanice i kovanice pre nego što zajednička evropska valuta nastupi u formi gotovine na početku 2002. Glavni blagajnik Bundesbanke, Peter Varlter, izjavio je dnevniku "Welt am Sonntag" da će najveća zamena novca u istoriji biti i krupni logistički izazov. "Bilo je predviđeno da gotovinu smestimo u centrale skladišne prostorije u posebno obezbeđenim zgradama", kaže Valter. Banka je razmatrala da novi novac privremeno pohrani u depoima Bundesvera, nemačke armije. U sefovima Bundesbanke ima mesta za četiri milijarde euro banknota koje će biti štampane u Nemačkoj do kraja 2001. Ali, nema mesta za 12 milijardi euro novčića - oko 60.000 tona metala - koliko bi bilo potrebno samo za Nemačku. Uz to, treba povući tri milijarde novčanica nemačkih maraka i nekih 20 milijardi komada kovanog novca. Herald Olsčok, šef nemačkog udruženja firmi za osiguranja, kaže da će prevoz gotovine biti povećan za 10 puta tokom operacije zamene, pa će kamioni voziti pare danju, noću i vikendom. Monetarni stručnjaci kažu da 40.000 automatskih mašina za isplatu gotovine neće biti u stanju da podmire potražnju za eurom na početku operacije zamene, pa će Bundesbanka narediti da menjačnice i banke budu otvorene tokom praznovanja Nove 2002. godine.

TOKIO

Pogled

Američki ministar odbrane Vilijem Koen odbacio je u utorak ponudu Severne Koreje da će dozvoliti Vašingtonu da razgleda sumnjivi podzemni nuklearni kompleks u zamenu za 300 miliona dolara. "Pjongjang traži 300 miliona dolara za pravo da bacimo pogled. To je prilično skup pogled. Naša poruka je da nismo u kompenzacionom poslu, već da su nam potrebni izvesni dokazi", izjavio je Koen u američkoj vazduhoplovnoj bazi kod Tokija. Pitanje inspekcije sumnjivog kompleksa (nekadašnje atomske centrale sovjetske tehnologije) može da ugrozi sporazum na osnovu koga je Severna Koreja obustavila svoj potencijano nuklearni program naoružanja u zamenu za pomoć Vašingtona, Tokija i Seula. Pomoć predviđa izgradnju nove generacije manje pretećih nuklearnih reaktora za severnokorejske elektrane i isporuke nafte. Čim je Koen u ponedeljak stigao u Japan, Severna Koreja ponovila je zahtev da joj SAD plate 300 miliona ako hoće da vide kompleks. Istovremeno je severnokorejsko ministarstvo inostranih poslova zapretilo da će poništiti takozvani nuklearni sporazum ako pitanje inspekcije kompleksa ostane prepreka u pregovorima o poboljšanju odnosa. Zahtev Pjongjanga o plaćanju za "jedan pogled" upućen je pred za subotu zakazani nastavak pregovora u Ženevi o poboljšanju odnosa. Zvanični severnokorejski Rodong Sinmun optužuje Vašington da namerno odlaže ispunjenje sporazuma zaključenog 1994. "SAD nisu izvršile ništa od svojih obaveza. To navodi DNR Koreju da više ništa ne očekuje od dogovorenog okvira", kaže list i tvrdi da je zemlja pretrpela gubitke od "više desetina milijardi dolara" zbog odbijanja SAD da ispune ugovor. "Takve gubitke ne možemo da trpimo večno." Napetost naglo raste otkako je Severna Koreja u avgustu ispalila raketu preko Japana i odbila Vašintonu pristup u sporni podzemni kompleks kod Jongbjona.

LONDON

Račun

Španski zahtev za izručenje bivšeg čileanskog diktatora Agusta Pinočea koštaće britanske poreske obveznike najmanje 30 miliona funti (48 miliona dolara), kažu zvaničnici u Londonu. Pinoče (83) živi pod stražom u zakupljenoj kući pokraj Londona gde čeka na ishod pravničke bitke u engleskim sudovima. Uz njega je tim advokata od devet članova koji koštaju 12.000 funti (19.000 dolara) dnevno. Do Božića, Pinočeovi sudski računi su premašili milion funti. Sa druge strane, državni pravnici su potrošili isto toliko. Pinoče ima danonoćnu policijsku stražu čiji je zadatak kako da ga štiti od napada spolja tako i da ga spreči da izađe napolje. Po uslovima kaucije on je konfiniran na kuću i baštu iznajmljenog doma. "Procene su da će nas Pinoče koštati najmanje 30 miliona funti ako se ovo nastavi", izjavli su funkcioneri britanskog ministarstva unutrašnjih poslova. U potezu bez presedana, vrhovni apelacioni sud je preinačio novembarsku odluku i presudio da čileanski vojni diktator nema pravo na državnički imunitet, što je otvorilo put proceduri za njegovo izručenje Špancima. Pinoče je uhapšen u Londonu 16. oktobra dok se oporavljao od lakše operacije u jednoj privatnoj bolnici. Više od 3000 ljudi je ubijeno ili nestalo tokom njegove vladavine od 1973. do 1990. godine, ali Pinoče kaže da ne priznaje ni jedan sud koji bi o tome sudio van Čilea.

 

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)