Rezultati pretraživanja

21.

Intervju – Miomir Korać, direktor projekta Viminacijum: Srećni sluga zakopanog grada (Vreme 1495)

autor: Lenka Pavlović, Marija Janković, Radoslav Ćebić

 

"Arheologija nas uči – sada ću nešto anatemski da kažem – da uopšte nije važna teritorija koju držite. Važno je da sačuvate materijalne i ljudske resurse i da se prema njima odnosite kako treba, a teritoriju ostavite po strani. Ona će 50 godina biti veća, pa 100 manja, zavisi od okolnosti. To je strašno mereno našim životima, ali mereno arheološkim životima to nije tako strašno. Prema tome, možda mi i nismo tako loši u odnosu šta nemamo"
 

22.

Film – Bilo jednom u Holivudu: Šta bi bilo da je bilo (Vreme 1494)

autor: Radoslav Ćebić

 

Da nikad nije ništa uradio u životu, da nije nikada snimio nijedan film, da nikada nije postao kultni reditelj, scenarista ili ekscentrični glumac s kraja 20. i početka 21. veka, da je, od svega, samo snimio poslednji kadar u svom najnovijem filmu, Kventin Tarantino bi zasluženo ušao u istoriju svetske kinematografije. I ostao besmrtan
 

23.

Intervju – Slobodan Prvanović, Institut za fiziku: Teška ljaga Univerziteta u Beogradu (Vreme 1490)

autor: Radoslav Ćebić

 

"Ako vam kažem da je u ovoj čaši voda, i vi pogledate i vidite da je voda, da li vama treba neko da napiše izveštaj da to jeste voda? Ako je profesor Karapandža pregledno stavio sa jedne strane originalni naučni rad, a sa druge doktorat Siniše Malog i tako na desetine strana, šta vam više treba? Šta ima bilo ko da se izjašnjava o tome što sami vidite? Dovoljna je elementarna pismenost i elementarno poznavanje engleskog da vidite šta tu piše"
 

24.

Intervju – Jovo Bakić, sociolog: Možda sam ja opasan čovek (Vreme 1489)

autor: Radoslav Ćebić

 

"Ako bih se politički angažovao i ako bih došao na vlast, bio bih vrlo opasan za oligarhiju. Nema razloga da krijem. Neke stvari se ne mogu bezbolno rešavati. Negde mora hirurški nož da se upotrebi. Kad je bolest uznapredovala, koristi se hirurški nož. Lekovi ne pomažu. Ovo je tumor. Veliko je pitanje da li je metastazirao jer ako jeste, nama nema spasa"
 

25.

Intervju – Džeremi Mekbrajd, advokat i profesor: Izraz »neprijatelj naroda« nije prikladan u demokratiji (Vreme 1488)

autor: Radoslav Ćebić

 

"Ako sve sudije i tužioce uklonite sa funkcija, ko će vam ostati? Imate li nove ljude koji mogu popuniti te pozicije? Tako možete završiti u haosu. Ne kažem da je nemoguće zadržati ljude iz prethodnog sistema. Imali smo taj problem u postsovjetskim zemljama, da zadržimo ljude koji su nas podsećali na prošla, teška i loša vremena. Ali čak i u sovjetsko vreme nisu sve sudije i tužioci bili loši ljudi, to je sigurno. Neki su zaista radili sa najboljim namerama, treba svaki slučaj i svačiju prošlost posmatrati posebno u okviru ispravnog postupka"
 

26.

Intervju – Vida Petrović Škero, sudija Vrhovnog suda u penziji: Glavom kroz zid (Vreme 1487)

autor: Radoslav Ćebić

 

"Kada počnemo da pravimo zakone i Ustav koji će regulisati naše probleme, naš mentalitet i naše potrebe, krenućemo napred. Kada isplaniramo sistem, kada prestanemo da donosimo situacione zakone, poput onog o ‘Beogradu na vodi’, kada prestanemo da donosimo izmene zakona o sudijama koji se prave za pojedine slučajeve, koji se tako čak i u Narodnoj skupštini obrazlažu, e tek onda ćemo krenuti napred"
 

27.

Intervju – Jugoslav Ćosić, novinar i direktor programa TV N1: Uvod u istrebljenje medija (Vreme 1486)

autor: Radoslav Ćebić

 

"Te novine ‘Alo’, kao i druge tabloide a i gotovo sve elektronske medije, po mom uverenju kontroliše medijski generalštab predsednika Srbije. U tom generalštabu donose se važne medijske odluke: ko je sutra predmet napada, na koji način i koja će pitanja biti postavljana Vučiću. O pitanjima se obaveštava ko treba, a onda ih iznenađenom predsedniku postavljaju na konferencijama za medije. Tako, eto, izgleda ta uređivačka politika"
 

28.

Godinu dana beogradske vlasti: Doktore, kako je to biti gradonačelnik? (Vreme 1484)

autor: Radoslav Ćebić

 

Jednog kandidata za doktora, Sinišu Malog, optuženog da je plagirao svoj doktorat, zamenio je na mestu gradonačelnika Beograda pravi doktor – Zoran Radojičić. I lekar i doktor nauka. Zašto je ovaj dečji hirurg i urolog, direktor Tiršove klinike i "lekar bez mrlje u karijeri" ušao u vlast sa ljudima sa kojima ugledni ljudi – a, tu, valjda, još uvek spadaju lekari – ne žele u istoj prostoriji da borave, a kamoli da sede za istim stolom, još uvek nije sasvim jasno. Nekompetetni gradski arhitekta Milutin Folić zamenjen je Markom Stojčićem, što je Folić ocenio kako je "obezbeđen kontinuitet". Nepoznatu zaštitnicu građana grada Beograda zamenio je još nepoznatiji zaštitnik. Samo dve stvari su potpuno nepromenjive: večiti operativac Goran Vesić na mestu zamenika gradonačelnika i njegova sveznajuća i sverešiva logoreja, kao i neprekinuto uništavanje Beograda. Pardon, to su već tri konstante
 

29.

Intervju – Vladimir Međak, Evropski pokret u Srbiji: Skupštinom protiv protesta (Vreme 1483)

autor: Radoslav Ćebić

 

"Ako pričamo o uslovima za ulazak u EU, član 49. Ugovora o EU kaže: ‘... države koje dele vrednosti Evropske unije pobrojane u članu 2...’, a to su, pre svega, demokratija, vladavina prava, nezavisnost institucija, zaštita ljudskih i manjinskih prava. Dakle, to je prvi uslov i to se prvo gleda – da država ima demokratiju koja funkcioniše. A mi upravo u tim fundamentalnim stvarima imamo jasan trend nazadovanja"
 

30.

Republika Srpska: Baštinici krvavog rata (Vreme 1481)

autor: Radoslav Ćebić

 

Kad Milorad Dodik negde nešto izjavi vazduh se zatrese od njegovog "ozbiljnog basa" bez obzira koliko on sam bio ozbiljan. Izgleda da mu je više stalo da zatrese političku scenu u Sarajevu nego da se ulaguje svojim biračima, obećava naveliko, analizira greške prethodnika i uzdiže sebe samog. Najnovije "nerviranje" Sarajeva desilo se na proslavi Dana Vojske Republike Srpske 12. maja
 

Stranica 3 od 15 (142 rezultata)      na stranu od 15