<< VESTI | | 12.05.2011 10:29

Mučno finale kupa

Finale Kupa Srbije registrovano službenim rezultatom

Takmičarska komisija Fudbalskog saveza Srbije (FSS) je 16. maja registrovala finalnu utakmicu državnog Kupa između Vojvodine i Partizana službenim rezultatom 3:0 u korist Partizana.

U obrazloženju se navodi da je odluka doneta na sednici FSS održanoj u Staroj Pazovi na osnovu člana 49 Pravilnika o fudbalskim takmičenjima, člana 28 Propozicija takmičenja za Fudbalski kup Srbije za sezonu 2010/11 i dopunskih izveštaja službenih lica. Žalba novosadske Vojvodine je odbijena kao neosnovana.

Pre toga u petak 13. maja Sudijska komisija FSS je suspendovala sudiju Slobodana Veselinovića, pošto je zaključila da je on napravio niz grešeka na finalnoj utakmici Kupa Srbije između Partizana i Vojvodine, od kojih su neke uticale i na rezultat meča.

Utakmica Partizan Vojvodina prekinuta je u 83. minutu, pri vođstvu Partizana od 2:1, nakon što su igrači Vojvodine napustili teren, protestujući protiv suđenja Slobodana Veselinovića. Oni su negodovali zbog nedosuđenog penala nad Trajkovićem u 83. minutu, zbog toga što je tri minuta pre sporne situacije poništen pogodak Vojvodine zbog faula igrača Vojvodine Mojsova nad Savićem i zbog drugog pogotka Partizana koji je postignut iz penala posle faula nad Partizanovim napadačem Tejgom. Sporna situacija: posle gužve u Partizanovom kaznenom prostoru Tejgo je startovao nad Trajkovićem, koji je šutirao, a zatim pao. Igrači Vojvodine tražili su penal, sudija je odbio da ga dosudi, posle čega su Novosađani prekinuli meč.

Sudija Slobodan Veselinović iz Valjeva je inače pre mesec dana izabran od strane FSS za najboljeg arbitra u Srbiji.

Prijave FSS protiv sudija i FK Vojvodina

Odbor za hitna pitanja Fudbalskog saveza Srbije je u četvrtak, 12. maja, dan nakon utakmice, po službenoj dužnosti, a na osnovu člana 105 Disciplinskog pravilnika FS Srbije, podneo prijavu Disciplinskoj komisiji protiv delegata meča Miodraga Jankovića, glavnog sudije Slobodana Veselinovića, njegovih pomoćnika Igora Radojičića i Saše Živkovića, četvrtog arbitra Dejana Santrača i protiv rukovodstva, stručnog štaba i igrača Vojvodine.

Disciplinska komisija je zatražila i dopunske izjave sa utakmice od zvaničnih lica.

Prema članu 55. Disciplinskog pravilnika FSS Vojvodini može da bude oduzeto od tri do devet bodova ili određen isti toliki minus za početak naredne sezone, a ukoliko se utvrdi da je za odluku da ne nastave susret kriv jedan fudbaler, čeka ga zabrana igranja od šest meseci do godinu dana a funkcionera kluba od jedne do dve godina zabrane vršenja funkcije. Član Sudijske komisije FSS Zoran Petrović dao je Novostima zanimljivo objašnjenje po kome ispada da bi meč bio prekinut i da su se igrači Vojvodine vratili na teren pre nego što je sudija odsvirao kraj. Igrači mogu privremeno da napuste teren zbog nezadovoljstva suđenjem, a ako se vrate, sudija mora svim igračima koji su bili odsutni da pokaže žute kartone. S obzirom na to da su šestorica igrača Vojvodine već imali žuti karton, Veselinović bi zbog šest isključenja prekinuo susret i da su se igrači Vojvodine blagovremeno vratili na teren.

Ako članovi Sudijske komisije FSS budu procenili da Slobodan Veselinović ne zaslužuje prelaznu ocenu za vođenje finala Kupa, može biti suspendovan u trajanju od dva do četiri kola. Veselinović je inače nedavno izabran za najboljeg među 6.000 fudbalskih sudija u Srbiji i pored spornog finala Kupa vodio je tri od četiri večita derbija između Zvezde i Partizana.

Tokom duge mučne pauze, igrači Vojvodine konsultovali su se sa trenerom Milinkovićem, zatim i sa navijačima i predsednikom kluba Batom Butorovićem, koji su se nalazili na istočnoj tribini. Po isteku 90. minuta, sudija Veselinivić odsvirao kraj meča koji je inače počeo sa 25 minuta zakašnjenja zbog toga što igrači Vojvodine nisu hteli da izađu na teren dok na stadion ne uđu svi njihovi navijači. Oko 30 autobusa sa navijačima Vojvodine policija je bila zaustavila na ulazu u Beograd jer su putnici izbacivali flaše i smeće kroz prozore. Utakmica je igrana uz česte prekide, oštre startove i opomene. Već na samom startu žuti karton je dobio partizanovac Ilijev zbog namernog igranja rukom, da bi ubrzo posle toga javna opomena bila data i Vojvodininom Nikoli Lazetiću zbog prigovora.

Partizan je prvi došao do vođstva golom Tejga u 17. minutu. Izjednačenje Novosađanima doneo Mojsov u 63. minutu, da bi, posle spornog penala nad Tejgom, u 72. minutu, Vukić ponovo doneo prednost "crno-belima" od 2:1.

Ovo je Partizanu dvanaesti trofej osvojen u ovom takmičenju. Dodeljen je po skraćenoj proceduri - samo su igrači Partizana dobili pehar i medalje, a pošto igrači Vojvodine nisu prisustvovali ni svečanoj promociji pobednika. Medalje fudbalerima Partizana uručio je legendarni golman crno-belih, Milutin Šoškić.

Logično bi bilo očekivati da se posle mučnog funala kupa otpočne još jedna od teških rasprava u fudbalskoj organizaciji čija kriza se produžava.