<< VESTI | | 03.08.2017 23:16


Istraživanja >

Ko se koga plaši

Anketa centra Pju: Najveća zabrinutost zbog moći SAD u Turskoj, Južnoj Koreji, Japanu, Meksiku i u Španiji (regionalno gledano na Bliskom istoku i u Južnoj Americi), od Rusije u Poljskoj i Tuskoj, a od Kine u Južnoj Koreji, Japanu i Vijetnamu, a najveći strah od Islamske države u Španiji, Italiji i Francuskoj

Među glavnim nalazima istraživanja Istraživačkog centra Pju ( PEW RESEARCH CENTER: Spring 2017 Global Attitudes Survey. Q17a-h) sprovedenog među 41.953 ispitanika u 38 zemalja koje je sprovedeno od 16. februara do 8. maja 2017. godine najviše ljudi širom svijeta identifikuje Islamsku državu i klimatske promene kao najveće pretnje nacionalnoj sigurnosti (istraživači su ponudili osam mogućih odgovora: islamska država; globalne klimatske promene; sajber napadi iz drugih zemalja; uslovi globalne ekonomije; veliki broj izbeglica; moć i uticaj SAD ; moć i uticaj Rusije; moć i uticaj Kine)

Islamska država je proglašena za najveću pretnju u ukupno anketiranih 18 zemalja (62 odsto ispitanika) - uglavnom koncentrisanih u Evropi, na Bliskom istoku, Aziji i Sjedinjenim Državama. Najveći strah od Islamske države vlada u Libanu, Španiji, Italiji i Francuskoj...

U 13 zemalja, uglavnom u Latinskoj Americi i Africi, ispitanici identifikuje globalne klimatske promene kao najveću pretnju (61 odato ispitanika). U mnogim drugim anketiranim zemljama ta pretnja je rangirana na drugo mesto.

Sajber napadi iz drugih zemalja su najveća briga 51 odsto ispitanika u 38 zemalja, a najviše u Japanu, Sjedinjenim Državama, Nemačkoj i Velikoj Britaniji.

Stanje globalne ekonomije brine 51 odsto ispitanika u 38 zemalja, a kao glavna pretnja se doživljava u Grčkoj, Južnoj Koreji i Čileu (regionalno gledano, primetnije nana Bliskom istoku i u Latinskoj Americi)

Zbog talasa izbeglica izražava se posebna zabrinutost u Evropi. To je doživljeno kao najveća pretnja u samo jednoj zemlji, u Mađarskoj. Oko 39 odsto ispitanika u anketiranih 38 zemlja izbeglice proglašava glavnom pretnjom. Najviše strepnji od talasa izbeglica ispoljeni su u Grčkoj (67 odsto odgovora), Libanu (66), Mađarskoj(66), Italiji (65 odsto)...

Globalno od oko trećine ispitanika smatra da glavnu pretnja predstavljaju moć i uticaj SAD-a, Rusije ili Kine.

Moć i uticaj Amerike izaziva najveću zabrinutost kod 35 odsto ispitanika u 38 zemalja, izrazitije na Bliskom istoku i u Latinskoj Americi, a najviše u Turskoj (72 odsto), Južnoj Koreji(70), Japanu(62), u Meksiku (61) i u Španiji (59 odsto), dok je najmanje zabrinutih zbog moći Amerike u Poljskoj (15 odsto) i u Izraelu (17 odsto). Zabrinutost zbog moći i uticaja SAD povećale su se u mnogim zemljama Evrope i širom sveta nakon izbora Donalda Trampa.(Videti takođe: ISTRAŽIVANJA – SLIKA SAD U SVETU >Volite li Trampa i Ameriku << VREME | BR 1383 | 6. JUL 2017., odnosno U.S. Image Suffers as Publics Around World Question Trump’s Leadership )

Moć i uticaj Kine kao glavnu pretnju vidi 31 odsto ispitanika u 38 zemalja, najizrazitije u Južnoj Koreji (83 odsto) i Vijetnamu (80 odsto) i Japanu (64 odsto).

Od moći i uticaja Rusije strahuje 31 odsto ispitanika u 38 zemalja, a najveća strahovanja ispoljavaju se u Poljskoj (65 odsto) i u Tuskoj (54 odsto).

Najveće pretnje vašoj zemlji

ZemljaIslamska državaGlobalne klimatske promeneSajber napadi iz drugih zemaljaUslovi globalne ekonomijeVeliki broj izbeglica*Moć i uticaj SAD Moć i uticaj RusijeMoć i uticaj Kine
SAD74%56%71%37%36%47%41%
Kanada55%60%47%33%25%38%30%25%
Francuska88%72%64%45%39%36%45%37%
Nemačka77%63%66%22%28%35%33%21%
Grčka79%79%51%88%67%44%24%31%
Mađarska64%59%36%37%66%22%28%26%
Italija85%65%43%56%65%20%31%39%
Holandija67%64%57%21%31%26%44%19%
Poljska66%42%47%25%60%15%65%29%
Španija88%89%65%72%42%59%47%51%
Švedska54%64%44%20%22%22%39%13%
Velika Britanija70%59%61%37%36%35%43%32%
Rusija58%35%34%38%37%37%19%
Australija59%58%51%42%33%35%29%39%
Indija66%47%43%34%35%19%17%44%
Indonezija74%56%52%58%42%55%35%43%
Japan62%67%76%51%38%62%43%64%
Filipini70%65%64%46%46%25%26%47%
Južna Koreja62%79%77%77%32%70%46%83%
Vijetnam30%61%41%44%21%21%11%80%
Izrael63%38%38%33%39%17%27%21%
Jordan76%40%34%59%46%24%49%10%
Liban97%58%49%73%66%50%35%20%
Tunis79%44%40%62%48%50%33%20%
Turska53%54%59%64%72%54%33%
Gana62%49%61%48%56%39%32%46%
Kenija73%76%64%70%65%45%39%35%
Nigerija55%43%47%53%50%38%29%29%
Senegal46%56%51%34%53%27%16%20%
Južna Afrika45%59%55%48%52%35%33%39%
Tanzanija52%64%44%61%57%33%24%27%
Argentina54%76%54%66%32%49%24%30%
Brazil52%67%59%57%36%47%31%34%
Čile50%86%64%71%29%57%30%38%
Kolumbija37%74%51%61%33%32%19%25%
Meksiko40%72%54%65%31%61%23%22%
Peru37%79%42%50%27%30%19%23%
Venecuela36%55%44%56%27%32%19%22%

— Pitanje nije postavljeno u SAD o američkoj moći, u Rusiji o ruskoj moći.

* Pitanje glasi: «veliki broj izbeglica napušta zemlje kao što su Irak i Sirija

( Source: Spring 2017 Global Attitudes Survey. REPORT, PEW RESEARCH CENTER na interaktivnoj tabeli dole, klikom na odgovarajuću rubriku možete videti redosled rasprostranjenosti strahova po pojedinim zemljama).


 

POŠALJI KOMENTAR REDAKCIJI ODŠTAMPAJ TEKST
 

 

 

 

 

 

 

 

Novosti

 

Naslovi.net

 

Male Novine