Meridijani

Vreme broj 482, 1. april 2000.

Zambija

Povlačenje

Bivši predsednik Zambije, 75-godišnji Kenet Kaunda, koji je izvojevao nezavisnost Zambije od Velike Britanije, dao je ostavku na mesto vođe Ujedinjene narodne partije nezavisnosti. Ovim je završena politička karijera koja je trajala više od četiri decenije. Kaunda je predvodio Zambiju u vreme sticanja nezavisnosti 1964. godine i potom punih 27 godina bio na čelu ove zemlje bogate rudama. Poražen je 1991. na prvim višepartijskim izborima posle 23 godine, pretežno zato što je usled loše ekonomske politike zemlja zapala u ekonomsku krizu. Pobednik na izborima bio je vođa ujedinjenih sindikata Frederik Čiluba, lider Pokreta za multipartijsku demokratiju. Ali ni nakon ovog poraza Kaunda se nije povukao iz politčkog života. Godine 1996. pokušao je da se kandiduje na izborima, ali ga je Čiluba u tome sprečio, donošenjem zakona koji onemogućava strancima predsedničku kandidaturu, a Kaunda je rođen u susednim Malivima. Sukob dva predsednika kulminirao je 1997, kada je Kaunda i hapšen, ali je posredstvom Nelsona Mendele pušten iz zatvora. Kaundino de†nitivno povlačenje mnogi objašnjavaju ubistvom sina i političkog naslednika u novembru prošle godine. Vezi Kaunda je bio politički najaktivniji od sve Kaundine dece i trebalo je da nasledi oca na mestu predsednika Partije nezavisnosti, pre predsedničkih izbora 2001. godine.

Očekuje se da će sada Kaunda preuzeti značajnu ulogu u rešavanju mnogobrojnih regionalnih problema u ulozi posrednika u pregovorima. Njegov ugled u Africi je i dalje veliki: kao borca za slobodu Zambije i političara koji je pomagao pokrete nezavisnosti u Južnoj Africi, Zimbabveu, Namibiji i Mozambiku.

Jerusalim

Papa u Svetoj zemlji

Poseta pape Jovana Pavla II Svetoj zemlji, njegovo najduže odsustvovanje iz Italije još od posete rodnoj Poljskoj, završeno je 26. marta sletanjem aviona na rimski aerodrom. Ova poseta je, kako se i očekivalo, bila jedna od najzahtevnijih tokom njegove dvadeset i jedne godine provedene u papskoj stolici. Poruka za sve tri vere – hrišćansku, muslimansku i jevrejsku – bila je poruka mira, oproštaja i pomirenja. Pa ipak, on je uvek iznova bio podsećan na nepomirljive zahteve za suverenitetom nad Jerusalimom. Na najsvetijem jevrejskom mestu Zidu plača poglavar je, sledeći jevrejsku tradiciju, zakačio kopiju svog govora u Rimu, u kome je izrazio veliku tugu zbog hrišćanskih progona nad Jevrejima. "Bože naših predaka, ti si izabrao Abrahama i njegove naslednike da tvoje ime donesu narodima", rekao je lagano. "Veoma smo ožalošćeni ponašanjem onih koji su tokom istorije naneli patnju tvojoj deci i, tražeći od tebe oproštaj, obavezujemo se da ćemo graditi bratski odnos sa narodom tvoga zaveta." Rabin Majkl Melhior, jedan od izraelskih ministara, rekao je papi da "Božje prisustvo nikada nije nestajalo sa Zida plača". "Mi se obavezujemo da ćemo okončati manipulacije svetim gradom Jerusalimom u cilju postizanja političkih ciljeva", dodao je on, ne ponovivši ovom prilikom tvrdnje ostalih izraelskih zvaničnika da je Jerusalim večna prestonica Izraela. Prilikom posete svetoj džamiji Al Aksa, papu je pozdravio muftija Jerusalima. Prisutni su bili i drugi palestinski službenici i zvaničnici uključujući i vrh palestinskih vlasti u zavađenom gradu. Iskazujući dobrodošlicu, muftija je govorio i o eksplozivnoj temi statusa Jerusalima. Istočna regija koju je Izrael 1967. oteo od Jordana tokom Bliskoistočnog rata uključuje i Stari grad sa njegovim svetilištima. "Sveti grad Jerusalim je oduvek bio vezan za islam", rekao je muftija Ikrema Sabri. "Mi tražimo da vi stanete na pravednu stranu i založite se za kraj izraelske okupacije Jerusalima." U odgovoru papa je zauzeo oprezan stav, rekavši da je grad "deo zajedničkog nasleđa naših religija i čitavog čovečanstva". "Jerusalim je uvek bio poštovan od Jevreja, hrišćana i muslimana", dodao je papa. Palestinci su iskoristili šansu da pošalju svoju poruku u svet – oko hiljadu uniformisane dece marširalo je u blizini pevajući "Živela Palestina!". Na stotine zelenih, crvenih i crnih balona (boje palestinske zastave) je letelo i ogromna zastava se vijorila oko njih. Unutar crkve Svetog groba, u oblasti za koju hrišćani veruju da je mesto Hristovog raspeća, spaljivanja i vaskrsnuća, papa se spustio na kolena pred stenom na kojoj je, po predanju, Hrist miropomazan. On se klečeći pomolio i ispred Hristovog groba, gde je održana i poslednja misa tokom njegove posete.

Ženeva

Neuspeh

Predsednik SAD Bil Klinton i sirijski predsednik Hafez el Asad okončali su susret a da nisu postigli dogovor o ponovnom uspostavljanju prekinutog dijaloga između Sirije i Izraela. Od ovog susreta očekivalo se mnogo, naročito zbog toga što je Asad (69), koji retko putuje, doputovao u Ženevu samo da bi se susreo sa Klintonom. Sastanak je trebalo da utvrdi način nastavka pregovora Sirije i Izraela prekinutih u januaru. Ovi pregovori su, prema izveštajima, bili gotovo završeni – Izrael bi se obavezao na vraćanje teritorija koje je 1967. godine oteo od Sirije, u zamenu za rešavanje pitanja vode, dogovora oko bezbednosti i sličnog. Međutim, izraelska štampa je, suprotno dogovoru o tajnosti, objavila detalje sporazuma i Sirija se ljutito povukla iz daljih pregovora. Javnost u Siriji smatra da se okupirane teritorije moraju bezuslovno vratiti Siriji, i da tek nakon toga može doći do pregovora o drugim stvarima. Predsednik Klinton je pred dolazak u Ženevu razgovarao i sa izraelskim premijerom Barakom. Sva tri lidera – Barak, Asad i Klinton – imaju jake razloge da se pronađe rešenje i problem okonča. Barak je obećao povlačenje izraelskih snaga iz Libije u julu, a sirijski uticaj na gerilu koja se na toj teritoriji bori protiv Izraela je veliki. Asad se sprema da vlast prepusti svom sinu Bašaru, a povratak Golanske oblasti Siriji bio bi ogroman zalog koji bi mu ostavio u nasleđe. Klinton se nada postizanju prihvatljivog mira sa Palestinom, Libijom i Sirijom pre isteka mandata. Međutim, dok Sirija od Klintona očekuje garancije o bezuslovnoj predaji Golanske oblasti, Izrael traži određene protivusluge. "Mislim da je predsedniku jasno da su razlike među sukobljenim stranama i dalje veoma velike", rekao je predstavnik za štampu Bele kuće Džo Lokhart. On je ocenio da je susret dva predsednika bio "veoma koristan", ali da ne veruje da bi u ovom trenutku bilo "produktivno" nastavljati pregovore Sirije i Izraela.

Priredila: D. Stanojević

prethodni sadržaj naredni

vrh