Svet

Vreme broj 482, 1. april 2000.

Rusija dobila novog predsednika

Enigma u Kremlju

Pokazalo se da su oni koji su predviđali da će Vladimir Putin pobediti već u prvom krugu bili u pravu

Specijalno za "Vreme" iz Moskve

Rusija je napravila svoj izbor: na tronu Borisa Jeljcina u Kremlju ostaje čovek koga je on pre tri meseca imenovao za svog naslednika – Vladimir Putin je ubedljivo pobedio dobivši 52,64 odsto glasova, bezmalo dvostruko više od glavnog konkurenta lidera KP Genadija Zjuganova, za koga se izjasnilo 29,34 birača na vanrednim predsedničkim izborima 2000. Ali, pobeda nije bila laka, iako se pokazala da je izvojevana baš tako kako je pobednikov štab priželjkivao, u prvom krugu glasanja.

Ona je, međutim, i te kako značajna ne samo za Putina, koji će zauzeti Jeljcinovo mesto kao drugi izabrani predsednik Ruske Federacije, već i za samu Rusiju, koja je ovim izborom opredelila budućnost svesnije nego kad je glasala za Jeljcina i prvi (1991) i drugi put (1996).

Posebna je priča što je Putin startovao od nule, s obzirom na to da ga je, kao pretendenta na predsednički položaj, pre pola godine neočekivano isturio stari, u tom trenutku uveliko nepopularni predsednik. I kad je cela Rusija bila za Primakova, koga je taj isti nepopularni Jeljcin nešto ranije smenio sa položaja premijera. Da se vratimo unazad, ne toliko zbog ponavljanja da je čečenska kampanja sve promenila u Putinovu korist, (što je sve ovo vreme bilo najviše eksploatisano objašnjenje porasta njegove popularnosti) koliko da bi se bliže odredio glavni adut njegovog uspona i na kraju pobede. Prvo, odluka da se ratuje nije bila njegova već Jeljcinova. Drugo, kampanja uopšte nije mogla biti brza šetnja bez žrtava: poginulih je toliko da se njihov broj teško priznaje, a uspostavljanje mira i sigurnosti na pobunjenoj teritoriji, kao i konačna likvidacija pobunjenika, i dalje je samo pusta želja, čije će ostvarenje koštati još mnogo žrtava.

To što je Putin uprkos tome dobio glasove (i za nastavak rata), ukazuje na to da je javnost prihvatila njegova uveravanja da vlada, posle upada bandita u Dagestan i ruske gradove, nema izbora, osim uništenja terorista i njihovih baza. I više od toga, da su građani, glasajući za Putina, birali šefa države koji će ne samo dovršiti vojnu operaciju na Severnom Kavkazu već će rešavati privredne, socijalne i političke probleme zemlje. I Putin im je to i potvrdio, još prve noći posle izbora, pre nego što je izbrojano dovoljno glasova da bi se videlo da je pobedio: on se neće boriti protiv komunista, rekao je, već za poboljšanje uslova života ljudi i celokupne situacije.

EKONOMSKI ARGUMENTI: Karakteristično je da su građani, u sociološkim istraživanjima, kao najveći problem navodili porast cena (mada je poslednjih meseci Putinovoj vladi pošlo za rukom da uspori inflaciju), pa tek onda rat u Čečeniji. Činjenica je da se Putinov strelovit uspon krajem prošle godine podudario sa uspešnim startom čečenske ofanzive, ali se isto tako zna da se podudario i sa brzim smanjivanjem zaduženosti države za plate budžetskog dela stanovništva (obrazovanje, kultura, zdravstvo i subvencionisane grane privrede – rudari, na primer), kao i nevelikim ali upadljivim porastom obima proizvodnje, što znači i porasta zaposlenosti i realnih prihoda stanovništva, posle njihovog trogodišnjeg uzastopnog pada, uz rastuću inflaciju. Na toj osnovi se formulišu i glavna očekivanja od novog predsednika – uspostavljanje reda u svim oblastima života. Ali, kako dalje pokazuju ispitivanja raspoloženja građana, pod tim se ne podrazumeva "čvrsta ruka", kako je Putin predstavljen zbog oštrine u izjavama o glavnom cilju antiterorističke operacije (sećate se, rekao je, ne jednom, ako treba udavićemo ih u klozetskoj šolji ).

Da je to bilo najvažnije, Zjuganovljevo parče izbornog kolača moralo bi biti još veće, a i Javlinski i Žirinovski bi morali da dobiju više glasova od 5,84 i 2,72 odsto. Njih trojica su, namerno naglašenije nego Putin, nastojali da se predstave kao odlučni političari čvrstih uverenja. Nije upalilo. U nizu ispitivanja koje je u unutrašnjosti sprovela Agencija za regionalnu političku informaciju (ARPI), jedno se tiče direktno ličnosti predsedničkih kandidata. Na pitanje šta najviše cene kod kandidata, odnosno da navedu jednu, samo jednu glavnu osobinu koju mora imati predsednik, najveći procenat anketiranih je naveo – poštenje, čestitost. Na drugom mestu su bili pamet i znanje, a na trećem – čast i dostojanstvo.

Pristalice čvrste ruke i tvrde politike su na šestom, odnosno sedmom mestu. Iz toga se vidi da je "žal za prošlošću" u Rusiji, uprkos tome što na raznim mitinzima ima dosta Staljinovih slika, daleko od toga da dominira.

TITANSKE OBAVEZE: Analitičari, gotovo bez izuzetka, ocenjuju da pred Vladimirom Putinom stoje titanski zadaci: od istinske ekonomske reforme, preko smanjivanja socijalnih razlika i borbe protiv korupcije, do vraćanja Rusiji odgovarajuće uloge na svetskoj sceni. Putin je najavio vernost kursu reformi, ali to nikako neće biti dosadašnji kurs, što priznaje i sam Jeljcin. Procenjuje se da će novi predsednik pokušati da uspostavi ravnotežu između liberalizma (koji je u ruskoj varijanti mnogo bliži anarhiji monopolizma) i državne regulative.

U svakom slučaju, to što je Zjuganov osvojio gotovo upola manje glasova od Putina između ostalog, znači da uloga države ne sme da liči na nekadašnju, iz sovjetskog perioda. Uostalom, to kaže i prva postizborna anketa: 48 odsto učenika se izjašnjava za nastavak reformi sa većim udelom socijalne sigurnosti, 13 odsto je za kurs sadašnjih reformi, a samo 22 odsto se izjašnjava za povratak socijalizmu. Pada u oči da je odnos u ovoj anketi gotovo istovetan sa podelom glasova na predsedničkim izborima. I jedno i drugo, pokazuje da većina stanovništva upravo u Putina polaže nade da će doneti uspeh davno započetim reformama. I to uprkos tome što se Putin u predizbornoj kampanji nije direktno reklamirao, niti je ponudio socijalno-ekonomski program; ipak, ispoljio je sve osobine i kvalitete čoveka od akcije. Kuda će on krenuti još se ne može precizno odrediti, ali se dâ naslutiti: iako je poslednja godina u celini bila povoljna, kao rezultat ne odluka i poteza nekolikih vlada koje su se brzo smenjivale već uspešne konjunkture, jasno je da faktički nijedan suštinski problem nacionalne ekonomije nije. Svi oni, nagomilani, kao da su ustuknuli pred velikim događajem, ali će ponovo buknuti čim neki od negativnih faktora stupi na scenu: ako ponovo padnu svetske cene nafte, kad prođu povoljni efekti velike devalvacije rublje (500 odsto) iz avgusta 1998, ako se još zadugo strani kapital bude bežao od Rusije, uz rastuće obaveze otplate spoljnog duga.

Prema tome, reč je ne toliko o obaveznim reformskim merama, koje se uveliko razrađuju i koje se još drže u tajnosti, koliko o tempu i redosledu njihovog sprovođenja, kao i o visini i obimu socijalne zaštite građana, s obzirom na to da će one neminovno pogoditi neke slojeve stanovništva. Na prvom mestu, kad dođu na red zatvaranje preduzeća čija proizvodnja više ničemu ne služi i ukidanje subvencija porodicama sa prihodima ispod životnog minimuma – za komunalije i kirije.

Trenutak istine, kada će biti otvorene tajne knjige sa sadržajem Putinovog programa akcije, nastupiće najverovatnije tek posle njegove inauguracije 5. maja, kad bude saopštio i ime svog naslednika na položaju predsednika vlade.

KO GUBI MOŽE DA SE LJUTI: Kad se sabere sve čime su se u predizbornoj kampanji služili drugi kandidati za predsednika, ispada da se njihov glavni argument protiv favorita broj jedan svodio upravo na tu nepoznatu Putinovog programa. A kad su konačni, mada nezvanični, rezultati bili objavljeni, njegov glavni konkurent, lider komunista Genadij Zjuganov, izjavio je da ih ne priznaje, sve dok KP sam ne prebroji glasove! On je time, faktički, optužio Kremlj (ne Centralnu izbornu komisiju i njene lokalne †lijale) da su falsi†kovali rezultate izbora! Pri tome, Zjuganov ne osporava da je Putin dobio većinu, samo sumnja da je osvojio toliko glasova.

I neki drugi su pribegli istoj taktici. Lider liberal-demokrata, iliti ultranacionalista, Vladimir Žirinovski, na primer, ne sumnjičeći nikog poimenice, tvrdi da je Putin dobio onoliko glasova koliko mu je trebalo, a da su njegove glasove desetkovali! I pošto tu ništa nije mogao da izmeni, zaključio je mudro, kao što obično ume: "Jeljcin je otišao, Putin je došao. Kakva mi je tu razlika? Jedna jedina – Putin je mlad, vladaće on a ne okruženje, kao kod Jeljcina!" Što se tiče kandidata koji je osvojio treće mesto, Grigorija Javlinskog, može se reći da je to njegov lični rekord: 5,84 odsto glasova, najviše što je mogao osvojiti. Istovremeno, niko više od njega nije kontaktirao sa biračima (pojavljivao se čak i u kasarnama, zbog čega je mogao biti skinut sa liste kandidata), a na televiziji ga je bilo više i od Putina (koga je, po službenoj dužnosti, bilo previše).

Na izborima 1991. treći je bio Žirinovski, a 1996. general Aleksandar Lebed. Za obojicu, koji su se, svaki u svom vremenu, pojavili kao novajlije i autsajderi, to je bio lični trijumf.

Glavna razlika između prošlih i ovogodišnjih izbora jeste u senzacijama. Pre četiri godine, do poslenjeg trenutka nije se moglo predvideti ko će biti pobednik. Pobeda Borisa Jeljcina, čiji je rejting u februaru, na početku predizborne kampanje, bio samo dva procenta, predstavljala je veliku senzaciju. Ishod ovih izbora, kada je pobednik svima bio unapred poznat, nije, naprotiv, mogao biti nikakva senzacija.

Zato su svojevrsna senzacija rezultati izbora u nekim delovima unutrašnjosti, pre svega u tzv. crvenom pojasu gde levica na izborima svih vrsta po pravilu osvaja ubedljivu većinu. Putin je najviše glasova osvojio u Ingušetiji (85 odsto) i Dagestanu (77), najbližim susedima Čečenije, uprkos tome što im je doneo najveće muke u novijoj istoriji sada ne znaju kako da iziđu na kraj sa stotinama hiljada čečenskih izbeglica. Možda je presudno bilo to što se izbeglice počinju vraćati kućama. Na drugoj strani, ni u jednom regionu Putin nije pretrpeo ozbiljan poraz izuzev u toj istoj Čečeniji, koja je prednost dala Zjuganovu (29,65:36,89 odsto), na Altaju i u Lipeckoj oblasti. Najupadljiviji uspeh favorit broj jedan je imao na dalekom severoistoku (Anadir, Magadan) i krajnjem severozapadu (Murmansk, Sankt Peterburg, Novgorod), kao i u pojasu ispod polarnog kruga, koji spaja ta dva regiona. Puno poverenje mu je poklonila i Moskva, ali u procentu manjem od proseka (46,22 odsto).

Genadij Zjuganov je, međutim, ostao na svome sa 29 odsto, plus tri odsto koje mu je oteo njegov partijski drug Aman Tuljejev, to je isto koliko je imao u prvom krugu nadmetanja sa Borisom Jeljcinom pre četiri godine (32 odsto). On se uzdao u drugi krug, u nadi da će dobiti više nego Putin, kao što je 1996. gotovo potukao Jeljcina. On ipak može biti zadovoljan pošto su izbori potvrdili životnu sposobnost njegove partije, jer mu je drugi glavni cilj učešća na izborima (osim nade u drugi krug) bio da se potvrdi status KP-a kao najveće opozicione snage i njegov lični status kao nezamenljivog lidera levo-patriotskog fronta.

Grigorij Javlinski, kao istinski i dosledni liberal, ne može biti toliko zadovoljan, mada se pravi da jeste. U poređenju sa 1996, vođa Jabloka je izgubio poverenje četvrtine svojih birača (7,3:5,85 odsto).

Najbednije mora da se oseća Žirinovski, koji tone sve dublje. Sa samo 16 deputata u Državnoj dumi i samo 2,7 odsto glasova, ne može se nadati da će se za četiri godine ponovo podići. Glasovi koje je dobijao 1991 (7,81 odsto) i 1996 (5,69) sada su za njega nedostižni. Najvažniji dan za Rusiju 2000. završen je kako se i očekivalo. Šta će biti od drugih očekivanja, videće se još pre kraja 2000.

Branko Stošić

prethodni sadržaj naredni

vrh