SVET

Vreme broj 447, 31. jul 1999.

 

Amerika

Senator Klinton

Hilari Rodam Klinton upustila se u rizičnu trku za američki Senat: da li će joj njena slava više pomoći od njenih političkih ideja

Hilari Rodam Klinton je opet napravila saltomortale: odlučila je, posle nekoliko meseci hoću-neću izjava, da ipak pokuša da u senatorskoj fotelji zameni Denijela Patrika Mojnehena, uglednog doajena demokratske stranke.

Mnogi su se pitali šta joj to treba u životu posle svega što joj se desilo poslednjih godina, kada su je potapale, ali i uzdizale, plime i oseke ćudljivog javnog mnjenja, kada je čas bila najomraženija prva dama ("Ledi Makbet iz Litl Roka"), a čas žena kojoj se Amerikanci najviše dive?

Kada je sa svojim predizbornim štabom i čitavom svitom od nekoliko stotina novinara stigla u državu Njujork "da sluša šta birači imaju da joj poruče", naslušala se svega: i "Hilari, ti si sledeći predsednik SAD", i "Hilari, volimo te!", ali i "Hilari, idi kući!", i "Nećemo kraljicu Hilari!"

TVRD ORAH: Hilari je tvrd orah: na nemilosrdna novinarska pitanja da li ona sada zapravo profitira zbog skandala Luinski, ona sa osmehom odgovara: "Baš se radujem susretu sa stanovnicima Njujorka i šetnjama ulicama ovog grada u društvu nekoliko stotina novinara!"

Iako njen konkurent Rudi Đulijani, inače sadašnji gradonačelnik Njujorka, odlično stoji u anketama, on nema onu karizmu koju ima Hilari. Svi hroničari, i oni koji je podržavaju, i oni koji od nje dobijaju ospice, priznaju da masa luduje za Hilari, neki su to čak poredili s nekom vrstom bitlsomanije. Kako reče jedna bakica: "Hilari je neka vrsta naše princeze Dajane."

Prva dama je vešt strateg: uostalom, ona je bila spiritus movens koji je Bilu Klintonu osigurao dva mandata u Beloj kući. Kao što se moglo i očekivati, i svoju kampanju je savršeno brižljivo isplanirala. Efektan izlazak na političku scenu, a zatim, brižljivo planirana bitka na tri fronta: šarmiranje novinara, privlačenje partijskih aktivista, ali i najšire glasačke baze u privinciji. Svoje očigledno lične ambicije vešto je prezentirala kao ideju ljudi oko nje, maltene plebiscit: "Pričajući sa ljudima shvatila sam da ima toliko ideja za koje se treba boriti, od obrazovanja, dečje zaštite, do boljih radnih uslova za medicinske sestre, a o brizi za stare i manjine i da ne govorimo... I zato sam odlučila da poslušam njihov savet i da se kandidujem."

SLAVNA MUČENICA: Prognoze su da će Hilari proći glatko na Menhetnu gde su demokrati vrlo jaki, njen štab se uzda da će u prigradskim naseljima privući umerene. Presudna će biti bitka u unutrašnjosti, za glasove podozrivih, skeptičnih, tradicionalnih republikanaca. Ako uspe da održi korak sa Đulijanijem , Hilari Rodam Klinton će sedeti u američkom Senatu. Problemi u državi Njujork su vrlo ozbiljni: u nekada vrlo dinamičnim biznis blokovima sada ni usred bela dana nema žive duše, u malim industrijskim gradovima mogu se videti samo crna lica, belci su masovno pobegli. Problemi su vrlo ozbiljni.

Ali, to je Amerika: možda je od Hilarinih aktivističkih ideja, njene nesumnjivo liberalne orijentacije, za birače važnija njena slava. U Americi ništa ne uspeva kao uspeh. Možda će ona "tiha Amerika" koja čita tabloide i gleda TV-sapunice opere i sportske kanale okrenuti ustaljenu političku dinamiku: Hilari, mitska mučenica koja je morala da proguta bruku afere Luinski, koja je više puta spasla političke smrti Bila Klintona, možda će sada za sve te patnje, poniženja i žrtve biti nagrađena. Za nju će glasati žene, ali možda i muškarci, i to ne samo oni "politički korektni", već i "prosečni Džo", da se ne bi zamerio ženama.

Ako Hilari Rodam Klinton postane senator države Njujork, onda će ovaj njen skok u nepoznato biti početak još jedne njene radikalne transformacije: ovoga puta u izuzetno značajnu figuru američke politike. Ako se Hilari ne dočeka čvrsto na obe noge i trijumfuje kao senator, onda će to biti još jedno njeno veliko poniženje i veliki neuspeh.

UKROĆENA GOROPAD: Hilari Rodam Klinton pripada onoj grupi jakih žena (antologijske uloge Bet Devis, Lorin Bekol, Barbara Stenvik) koje Amerika i voli, ali ih se i plaši. Hilari je ušla u prestižno društvo 100 najboljih (što verovatno podrazumeva najbolje plaćenih američkih advokata), kada je još zaradila i velike pare na berzi, optužili su je da su joj pomogla neka "duboka grla" . U Arkanzasu je dočekana kao "feministkinja sa severa". Kada je postala prva dama SAD, "sestre" su trijumfovale, doživljavale su je kao šampiona liberalne Amerike. Tako je Hilari i startovala u Vašingtonu: kao kopredsednik, kako su je neki optuživali, upustila se u grandiozne i vrlo teške projekte kao što su reforma sistema socijalne i zdravstvene zaštite. Doživela je fijasko, jer moćni deo Amerike nije želeo promenu statusa kvo i njene "levičarske" programe. I tako je verovatno najobrazovanija, i posle Elinor Ruzvelt, politički najdarovitija prva dama Amerike, ukroćena po starom američkom receptu: budi lepa i - ćuti.

Hilari je i tu novu ulogu igrala sa zrnom soli: zabavljala je Ameriku slikajući se za "Vog" u pozi Sfinge, menjala je frizure, šalila se na svoj račun kada je nedavno napunila 50 godina: "Ne brine me što imam pet banki, ali kad sam shvatila da sam gospođa čija je krštenica stara pola veka, e to je već strava." Čak je pobedila i na nekom takmičenju za pravljenje "braunisa", tradicionalnih kolačića od čokolade. Onda su je feministkinje optužile da je politički kameleon. Istina, putujući po svetu borila se za njihovu stvar, ali se kod kuće strogo držala pravila: "Dobro jutro čaršijo na sve šetiri strane!"

Ironija je da je Hilari dobila na popularnosti kada je prihvatila da igra, vrlo inteligentno i vrlo hrabro, najtradicionalniju ulogu od svih mogućih uloga: verne, privržene supruge koja, baš kao što ona kantri pesmica, poručuje "Stand by your man". Uzgred, braneći muža od priča o ljubavnim aferama, sjajno je, u ironičnom aranžmanu, otpevala ovaj hit pred TV kamerama.

Za mnoge analitičare sadašnja prva dama je misteriozna ličnost. U rešavanje enigme Hilari umešali su se čitavi timovi eksperata: da li ga voli ili ga ne voli, da li je njihov brak tek politički pakt, svojevrsna korporacija, da li će mu okrenuti leđa kada napusti Belu kuću? Mendi Grunvald, bivši Klintonov savetnik za medije i kućni prijatelj kaže: "Oni se jednostavno vole".

Amerika voli lojalnost i sva merenja temperature javnog mnjenja pokazuju da je ta liberalna, suviše intelektualna, ambiciozna prva dama koja se mnogima bila popela na vrh glave sa svojim aktivističkim idejama, posle uloge "najponiženije žene u istoriji" vrlo, vrlo popularna. Da li se to ogroman deo Amerikanaca identifikuje sa njenim patnjama?

BILARI: Dakako, ima i onih koji u svemu, pa i u ovom njenom gestu, vide najnovije činodejstvovanje "Ledi Makbet iz Litl Roka": ona je vukla sve javne i tajne konce u Arkanzasu, ona je jurila velike pare, ona je režirala kupovinu mutnih Vajtvoter nekretnina, ona je drugovala sa advokatom Vensom Fosterom koji se posle nekoliko meseci u Vašingtonu ubio... Ona je skupila čitav tim proverenih prijatelja, pravnih eksperata i medijskih stratega da pomognu Klintonu da se izvuče iz čeljusti Monikagejta. Po njima, Hilari od prvog dana žari i pali i levim i desnim krilom Bele kuće: kažu, kovanica "Bilari" možda najsažetije govori ko je gazda u Beloj kući. Volja za moć Hilari Rodam Klinton je nepresušna, tvde njeni kritičari.

Uostalom, i oni koji podržavaju Klintona, a i oni koji spadaju u suprotni tabor, smatraju da je Hilari jači i bolji deo neobičnog tandema koji protivnici pakosno nazivaju "Boni i Klajd američke politike". Svojevremeno je izuzetno moćni demokrata, kongresmen Den Rostenkovski, poručio da je 1992. izabran pogrešan Klinton. Ako Hilari pođe za rukom da sedne u fotelju mudrog senatora Mojnehena, onda su sasvim osnovane prognoze da će ona jednog dana biti prva žena predsednik SAD. Ko zna šta Hilari Rodam Klinton nosi treći milenijum? Trijumf ili još jedno gorko razočaranje?

Slobodanka Ast

 

Debele mačke

Izgleda da će predizborna kampanja Hilari Rodam Klinton biti najskuplja trka za Kongres u američkoj istoriji: 75 njujorških demokrata, advokata, biznismena, medijskih magnata, imalo je poslovni doručak sa prvom damom posle koga su odlučili da sakupe 25.000.000 dolara za njenu predizbornu kampanju.

Ako ovim parajlijama koje u američkom žargonu zovu "debele mačke" (fat cats) pođe za rukom da sakupe to brdo para, onda će to biti svojevrstan finansijski rekord u istoriji američke politike.

Misis Klinton je poslala milion pisama sa molbom da primaoci pomognu njenu predizbornu kampanju za Senat.

 

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)